Wirtualna Rabka

24 lip 2020

Ostatnia niedziela lipca - msza na Luboniu Wielkim

W niedzielę 26 lipca o godz. 12.00 na Luboniu Wielkim odprawiona zostanie coroczna msza św. dziękczynna za ocalenie schroniska.

Msze dziękczynne na Luboniu Wielkim to już wieloletnia tradycja. Podczas II wojny światowej niemal wszystkie górskie schroniska zostały przez Niemców spalone. Obiekt na Luboniu Wielkim ocalał dzięki odwadze ówczesnej kierowniczki, Karoliny Kaleciakowej. Kobieta wyszła na powitanie okupantów z niemowlęciem na ręku i butelką wódki. Zbici z tropu Niemcy odstąpili od spalenia schroniska, choć później próbowali je zniszczyć pociskiem artyleryjskim wystrzelonym od strony Zarytego. Na szczęście ogień był niecelny. Ocalone schronisko uważane jest za najpiękniejsze na terenie Beskidu Wyspowego.

Msze organizowane są przez PTTK Oddział Rabka oraz gospodarzy schroniska. Chociaż trudno sobie to wyobrazić otwarcie i poświęcenie schroniska na Luboniu Wielkim 9 sierpnia 1931 roku odbyło się z wielką pompą – wówczas organizatorzy przygotowali dużo atrakcji. Zorganizowany wyjazd na szczyt góry, msza św. z orkiestrą i chórem góralskim, zaplanowana była również wieczorna iluminacja schroniska i powrót z pochodniami.

Dziękczynna msza św. w ostatnią niedzielę lipca gromadziła zawsze rzesze turystów – niestety do zrezygnowania z przyjętych zwyczajów w tym roku zmusza nas obecna sytuacja. Możemy skorzystać z propozycji spaceru z przewodnikiem – w ramach akcji PTTK Oddział Rabka w niedzielę, 26 lipca organizowana jest piesza wycieczka na Luboń Wielki, zbiórka wyznaczona jest na parkingu przy zajeździe „Pod chmurką” o godz. 9:00, stamtąd wyjście na szlak, spacer poprowadzi Tadeusz Uczniak. Czas wycieczki obliczony jest na ok. 8 godzin. Jednocześnie przypominamy o obowiązku zachowania procedury bezpieczeństwa aktualnej w trakcie epidemii COVID-19.

Indywidualnie możemy zdobywać Luboń Wielki od strony Mszany Dolnej szlakiem czerwonym, z samego centrum część turystów pokonuje odcinek samochodem dojeżdżając na przełęcz Glisne. Do pokonania zostaje już wtedy stromy ale krótki odcinek, po ok. 40 minutach jesteśmy już na szczycie. Dla odkrywców i poszukiwaczy przygód i ciekawych miejsc mamy propozycję przejścia szlaku wzdłuż potoku Szarkowego – możemy odwiedzić kapliczkę Św. Ambrożego Koła Pszczelarzy i przejść szlak spokojną trasą obok Okrągłej Góry okrywając urokliwe miejsca i zakamarki. Gorąco zachęcamy nawet do krótkiego spaceru w tamtą okolicę!.