Wirtualna Rabka

14 paź 2019

„Tydzień Gorczański” w Ośrodku Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczym

W dniach 7-10 października 2019 roku w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym w Rabce- Zdroju prowadzonym przy PSONI Koło w Rabce- Zdroju odbyła się impreza pt. „Tydzień Gorczański”. W ramach integracji przybyli do nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce- Zdroju z klas 1-3 oraz klasy 2-gie ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej.

Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznawaliśmy elementy stroju góralskiego i dowiedzieliśmy się różnych informacji o regionie, które utrwaliliśmy rozwiązując krzyżówkę. Ciekawostką  były legendy związane z Gorcami. W ramach warsztatów kulinarnych robiliśmy oscypki i góralską „pieconke”. Dodatkowym punktem programu były warsztaty plastyczne, podczas których ozdabialiśmy gorsety góralskie i wykonywaliśmy wspólną pracę plastyczną zatytułowaną „Jesień w Gorcach”, a na zakończenie imprezy uczyliśmy się tańczyć w rytm muzyki góralskiej.

W ramach Tygodnia Gorczańskiego nasz Ośrodek odwiedzili wspaniali Goście, którzy przybliżyli nam kulturę naszego regionu. Należeli do nich: Bartłomiej Koszarek (zaprezentował nam instrumenty regionalne i na nich zagrał), Czesława Zając (poprowadziła warsztaty z produkcji oscypka), przedstawiciele Związku Pszczelarzy Gorczańskich (poprowadzili prelekcję o hodowli pszczół i ich wyrobach; wielką atrakcją była możliwość zobaczenia pszczół w przenośnym ulu i degustacja miodu), Zespół Regionalny Kierpcusie z Przedszkola Samorządowego w Chabówce wraz z góralskim Zespołem muzycznym (zakończyli cały tydzień pięknym występem tanecznym i muzyką góralską).

Syćkim Gościom piknie dziynkujemy!!!