Wirtualna Rabka

11 paź 2019

Jesienne spojrzenie na Rabkę z polany Krzysie

Najpiękniejsze jesienne panoramy Rabki można podziwiać z najwyżej położonej osady w gminie Rabka-Zdrój z polany Krzysie.  Z polany rozciągają się bardzo rozległe widoki na Kotlinę Rabczańską, pasmo Gorców i Pasmo Orawsko-Podhalańskie. Ponad nimi wznoszą się Tatry – z polany widać cały ich grzbiet. We wschodnim kierunku widoczny szczyt Lubonia Wielkiego z charakterystyczną wieżą przekaźników. Widoki w kierunku północnym natomiast całkowicie przesłania las.

Polana Surówki, zwana też Krzysiami – rozległa polana na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się na jego długim, zachodnim grzbiecie, na południowych, opadających do Kotliny Rabczańskiej zboczach. Rozpoczyna się tuż pod grzbietem. Niebieski szlak turystyczny na szczyt Lubonia prowadzi jej północnym obrzeżem. Zwyczajowo polana Surówki dzieli się na 2 części: dolną i górną: Na polanie dolnej znajdują się dwa samotne zabudowania gospodarcze. Na drugiej części polany znajdują się 4 gospodarstwa, wszystkie znacznie oddalone (ok. 4 km) od najbliższych zabudowań Skomielnej Białej. Łącznie w osadzie mieszka 5 osób (lipiec 2008). Administracyjnie polana leży na terenie miasta Rabka-Zdrój, natomiast mieszkańcy należą do parafii w Skomielnej Białej. Jak inne polany beskidzkie powstała w wyniku wycięcia lub wypalenia lasu. Duże usypiska kamieni widoczne przy szlaku na obrzeżach lasu powstały ze zbieranych z pola uprawnego kamieni. Wskutek ulewnych deszczów następowało bowiem zmywanie cienkiej warstwy gleby, a kamienie pozostawały, uniemożliwiając jej uprawę. Obecnie większość polany jest zamieniona na łąki i pastwiska.

Źródło: Wikipedia

2019-10-11-Jesienne spojrzenie na Rabkę z polany Krzysie