Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

16 paź 2020

42. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

Dokładnie 42 lata temu, 16 października 1978 roku, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Wybitny Małopolanin był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

Wybór papieża Polaka wzbudził ogromne zainteresowanie mediów z całego świata. „Żyje bardzo ubogo, zajmuje mały pokoiczek, śpi mało, pracuje wiele” – mówiono o nim we włoskim radiu. Zdaniem znawców, potwierdzeniem ostatnich słów tej wypowiedzi był cały jego pontyfikat, przez wielu określany jako najbardziej charyzmatyczny w historii. Pontyfikat, którego znakiem rozpoznawczym były pielgrzymki papieża – wędrującego pasterza, pragnącego służyć Kościołowi w różnych krajach świata, wśród różnych ludów i narodów. Przypomnijmy, że Jan Paweł II w czasie swojej posługi w Stolicy Piotrowej odwiedził 132 kraje; najwięcej, bo aż 9 razy gościł w Polsce. Dzięki tym podróżom Polak szybko stał się symbolem nowego nurtu w Kościele – nurtu, którego głównym celem było prawdziwe otwarcie się na człowieka.

2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II

42. rocznica wyboru papieża Polaka to wspaniała okazja, by okazać wdzięczność za ten niezwykły pontyfikat - szczególnie, że 18 maja 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, a Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Z myślą o tym niezwykłym czasie Województwo Małopolskie przygotowało kampanię, w którym przypomina wszystkim postać wybitnego Małopolanina.

- W sercu Jana Pawła II Małopolska zajmowała miejsce szczególne. Papież Polak, który został wybrany 16 października 1978 roku na Stolicę Piotrową wyrósł z tej ziemi. Urodził się i uczył w Wadowicach, studiował w Krakowie. Tutaj pełnił posługę kapłańską i stąd już jako kardynał wyruszył na konklawe, które odmieniło życie jego i nasze. By skłonić nas wszystkich do refleksji nad jego drogą i przemyśleń jego nauczania, Małopolska przygotowała kampanię 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, która skupia się na jego postaci oraz roli, jaką odegrał w historii Polski i świata - mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

W ramach kampanii, 1 października w całej Małopolsce pojawiły się dedykowane billboardy przedstawiające postać wielkiego Polaka, które będą towarzyszyć nam do końca miesiąca. W samym Krakowie jest ich 20, a w regionie – 25 (w Wolbromiu, Nowym Targu, Brzesku, Miechowie, Myślenicach, Gorlicach, Tarnowie, Wieliczce, Wadowicach, Nowym Sączu, Chrzanowie, Kocmyrzowie, Bolesławiu-Bukowno, Michałowicach, Świątnikach Górnych, Krzeszowicach i Muszynie). W stolicy Małopolski dodatkowo pojawiły się 2 obrandowane tramwaje.

Uruchomiony został także specjalny serwis dedykowany obchodom 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz ustanowieniu 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, który przybliża nam postać papieża. Można w nim znaleźć także informacje o dedykowanych wydarzeniach organizowanych przez małopolskie instytucje kultury, w których można wziąć udział osobiście lub online.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM