Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

18 cze 2024

Dawnej Rabki Czar za nami

Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar po raz kolejny zabrało mieszkańców i turystów w podróż w czasie. Retro piknik, stylizowany na latach przedwojennych, jest już stałym punktem kalendarza rabczańskich wydarzeń kulturalnych i uznawany jest, obok Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festiwal, za jedno z najważniejszych i najlepiej promujących miasto wydarzeń. I najpiękniejszych. Eleganckie, wytworne epokowe stroje, w które przebrały się dzieci, młodzież i dorośli, są znakiem rozpoznawczym Dawnej Rabki Czar.

Przez trzy dni, na dworcu kolejowym, albo głównie w Parku Zdrojowym, uczestnicy i widzowie wracali na chwilę do "tamtych dni". Te dni, to czas, kiedy uzdrowisko tętniło życiem przedwojennego kurortu. To był najpiękniejszy czas w historii miasta. Impreza to sentymentalny powrót do tamtego okresu. Pokazanie, jak żyło miasto w czasach swojej największej świetności.

Tak było też podczas zakończonej w niedzielę, szóstej edycji imprezy. Trzydniowe wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników stylu retro, przypadkowych widzów, rabczan i kuracjuszy. Pomogła słoneczna pogoda, bez której Dawnej Rabki Czar przygasa – na szczęście, dzięki słonecznej aurze, rozbłysła swoim blaskiem. Deszczowo zrobiło się jedynie w niedzielę, ale dzięki temu była okazja zaprezentować... parasolki retro.

Punktem centralnym, miejscem, w którym odbywało się najwięcej wydarzeń, był Park Zdrojowym, a konkretnie teren w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II. Tu można było spotkać cyklistów, uczestników imprezy w epokowych strojach na kocach lub przy stolika, tu odbywały się gry terenowe, występy, pokazy, plenery malarskie. Na pobliskich kortach rozegrano turniej tenisa retro. Z atrakcji warto wymienić m.in. grę terenową „Jak się żyło w Rabce mojej pra prababce”, spektakle - w teatrze „Rabcio” pt. „Mały Książę w retro odsłonie”, a w parku oraz „Plum i Bulb” w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie oraz „Księżniczka na ziarnku grochu z muzyką na żywo” teatru Dźwigacze Kurtyny. Było kino „Pod chmurką”, a w nim niemy film „Ludzie bez jutra 83" z 1919 r., ale też pokaz zabytkowych samochodów roczniki 1900-1939 Retro Mobil Cars Show, retro pokaz bicyklowy, warsztaty sitodruku, animacje, dawne gry i zabawy dla dzieci, lekcja tańca CHARLESTON, FOTOKSIĘŻYC, FOTOPLASTIKON, pokaz tańca retro i dawnej mody w wykonaniu członków Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar. W Parku Zdrojowym stanęły stragany ze sztuką, rękodziełem i dobrą lekturą, było regionalne jadło i napitek. Muzyczna oprawa imprezy to recital Wojciecha Dąbrowskiego, koncert Young Stars i występy Dixie Company.

Cały czas w budynku Dworca Kolejowego w Rabce-Zdroju działała niezastąpiona Szafa Retro, w której każdy chętny mógł wypożyczyć odpowiedni strój.

2024-06-14- Dawnej Rabki Czar

14 czerwiec 2024