Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

22 lis 2019

Gmina Rabka-Zdrój laureatem konkursu “Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”

W dniach 20 – 21 listopada odbyła się konferencja “Jakość powietrza a efektywność energetyczna”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin, ekodoradcy, a także naukowcy i przedsiębiorcy. Gminę Rabka-Zdrój reprezentowała wiceburmistrz Małgorzata Gromala.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali sesje tematyczne, na których zaprezentowali się prelegenci z ośrodków naukowych, przemysłu i samorządów. Na konferencji przedstawili wyniki innowacyjnych badań, najnowsze technologie służące ochronie klimatu oraz zadania związane z ochroną powietrza realizowane przez samorządy.

Konferencja została uroczyście otwarta przez wicemarszałka Tomasza Urynowicza oraz prorektora ds. nauki Politechniki Krakowskiej prof. Tadeusza Tatarę.
Pierwszego dnia odbyły się panele tematyczne, które poruszały zagadnienia m.in. działań samorządowych w zakresie ochrony powietrza, ciepłownictwa w ograniczaniu emisji zanieczyszczeń czy jakości powietrza w Polsce. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Paweł Ciećko, przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – Paweł Jaczewski oraz przedstawiciel CEZ Elektrownia Skawina – Dariusz Łapiński.

Natomiast drugiego dnia konferencji prezentowali się laureaci konkursu "Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”, który był wydarzeniem towarzyszącym konferencji.

Konferencja była współorganizowana w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Podczas uroczystej gali na Politechnice Krakowskiej w pawilonie konferencyjno - wystawienniczym “Kotłownia” nagrodzono laureatów konkursu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk prof. Tadeusza Tatary – Prorektora ds. nauki oraz Filipa Szatanika – zastępcy Dyrektora Departamentu Środowiska UMWM.

Celem konkursu była promocja technologii, rozwiązań produkcyjnych i organizacyjnych z dziedziny efektywności energetycznej i jakości powietrza. Do udziału w konkursie wpłynęło 29 zgłoszeń. Kapituła przyznała 9 nagród.

Laureatem w kategorii Samorządy została Gmina Rabka-Zdrój – wyróżnienie specjalne. Stworzenie „Programu ochrony powietrza dla uzdrowiska Rabka-Zdrój”, opartego na naukowym wsparciu ekspertów.

Konkurs towarzyszył trzeciej edycji konferencji  “Jakość powietrza a efektywność energetyczna – JPEE 2019”. Wydarzenie dotyczyło problematyki zanieczyszczeń oraz innowacyjnych technologii służących ochronie klimatu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki, przemysłu i samorządów.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM