Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

31 sty 2019

Budżet Rabki-Zdroju na 2019 rok

Rada Miejska w Rabce-Zdroju przegłosowała budżet miasta i gminy na 2019 rok. - To budżet kompromisu - mówił o nim burmistrz Leszek Świder, przekonując radnych do poparcia dokumentu, który pozwoli realizować w rozpoczętym roku zaplanowane zadania i inwestycje. Budżet zakłada dochody na poziomie 71,9 mln zł, a wydatki w wysokości 71,6 mln zł. Nadwyżka w kwocie 230 tys. zł zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. 14,9 mln zł przeznaczono na inwestycje, a do największych należeć będą: budowa bulwarów nad Poniczanką, przebudowa ul. Tetmajera, budowa Domu Solanki w Rabce-Zdroju, kontynuacja budowy remizy OSP w Rdzawce, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Chabówce, budowa kanalizacji przy ulicy Podhalańskiej w Rabce-Zdroju, przebudowa stadionu przy ul. Jana Pawła II oraz realizacja projektów wymiany kotłów na ekologiczne oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Po głosowaniu burmistrz Leszek Świder zwrócił się do radnych, dziękując im za pracę nad przygotowaniem budżetu.

„Szanowni Radni!

Nasz budżet na 2019 rok nie jest budżetem marzeń, ale jest budżetem realnym i uważam możliwym do spełnienia, „tak krawiec kraje jak materii staje”.

Ten budżet jest budżetem kompromisu między oczekiwaniami i możliwościami naszej gminy.

Uważam, że jako Radni podeszliście do niego odpowiedzialnie, bo zadeklarowaliście państwo kontynuowanie inwestycji już rozpoczętych i przygotowanych wcześniej przez poprzednią Radę.

Jest to pierwszy budżet od wielu lat który zakłada nadwyżkę dochodów nad wydatkami mimo wielu inwestycji.

Zaciągamy kredyt 3 mln 50 tys, ale chcemy spłacić 4,3 mln by schodzić z niebezpiecznego długu.

Żałuję, że w naszym budżecie nie znalazły się środki na : rewitalizację 3,5 ha terenów w Śląskim Centrum jako zwiększenie obszaru parku, parking przy dolnej parafii obok teatru Rabcio, ul. Nowy Świat czy Ruchu Oporu, most i droga do skansenu w Chabówce.

Jest mi żal, że w Rabce żyjemy tylko przeszłością. Jako nowa Rada i Burmistrz wiemy, że Rabka potrzebuje: czystego powietrza, kanalizacji, wyciągów, ścieżek rowerowych, dróg dojazdowych i osiedlowych, basenów solankowych, imprez sportowych i kulturalnych bo to przyczyni się do rozwoju Rabki.

Szanowni Radni dziękuję, że pochyliliście się odpowiedzialnie i z troską nad naszym budżetem. Zrealizowanie tego budżetu też nie będzie łatwe i jeszcze wielokrotnie trzeba będzie podejmować trudne decyzje”.

2019-01-31-IV Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju

31 styczeń 2019