Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

25 mar 2019

Ikony w Muzeum Orkana

W Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbył się wernisaż wystawy ikon Małgorzaty Stańdo.

- Największą miłość, jaką człowiek w sercu nosi, to miłość do Pana Boga i wdzięczność, za każdy dobry dzień, za słońce, miłość, przyjaźń i że tutaj jesteście i chcecie oglądać to, co zrodziło się z miłości i pasji - mówiła do zebranych autorka prac, opowiadając o szczegółach swojej pracy twórczej i początkach przygody pisaniem ikon.

Małgorzatę Stańdo powitał w Starym Kościółku dyrektor Zbigniew Wójciak. - Ta wystawa jest ważna dla mnie, ale myślę, że dla mieszkańców Rabki i Podhala również. Podhale to region czysto katolicki, a tutaj mamy do czynienia z ikonami, kojarzonymi ze wschodem kraju, Bieszczadami. Tymczasem pani Małgorzata mieszka w Jabłonce, jest góralką, i co zaskakujące, osoba z tego terenu zainteresowała się taką właśnie tematyką, jak ikony. To miłe zaskoczenie, że takie piękne rzeczy powstają również tutaj. Liczę, że ta wystawa będzie mieć również walor edukacyjny i pozwoli młodzieży zapoznać się z ciekawą historią. Warto tą wystawę zwiedzić i polecić ją swoim znajomym, bo w historii muzeum takiego wydarzenia nie było - dodał.

Małgorzata Stańdo to absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie ukończyła kierunek Matematyka i zarządzanie w oświacie. Z zawodu nauczyciel matematyki i wychowawca salezjański. Związana z Orawą z miejscem zamieszkania i pracy zawodowej. Od zawsze realizuję swoje pasje, próbowała sił w poezji oraz sztukach plastycznych.  Najbardziej zachwyciła ją jednak praca nad ikonami. Ukończyła warsztaty ikonopisania u Karmelitów Bosych w Wadowicach. Tam pod kierunkiem profesorów Barbary i Krzysztofa Cudo powstała jej pierwsza ikona przedstawiająca Pantokratora (Jezusa Chrystusa). Kolejno pobierała nauki w Krakowie u Jezuitów pod kierunkiem Ojca Zygfryda Kota z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Sztuki Sakralnej oraz  w krakowskiej  cerkwi u pana Wiesława Trzpisa.

Ikony Małgorzaty Stańdo mają charakter sakralny. Maluje ikony wg wzorów bizantyjskich i starorosyjskich. najczęsciej przedstawienia Pantokratora, Mandyliony, Matki Bożej, a także ikony świąteczne takie jak: Zwiastowanie, Przemienienie Pańskie i Ukrzyżowanie. Szczególnie upodobała sobie  malowanie motywu Matki Bożej tzw. Eleusa, czyli czułej przytulającej Ikony malowane są na gruntowanej desce, temperą jajową (żółtko ,wino,pigmenty), złocone 21-24 karatowym złotem.

Na szczególną uwagę zasługują ikony wzorowane na wielkich mistrzach Andrieju Rublowie i Sano Di Pietro.

Prace autorki znajdują się w Orawskim Dworze w Zubrzycy Górnej oraz  w prywatnych zbiorach. Wystawiane na Festiwalach Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej w galerii w Zawoi, w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce w Gminnym Ośrodku Kultury w Kościelisku w Muzeum Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oraz bibliotece w Tymbarku.

2019-03-22- Muzeum Orkana: Wernisaż wystawy Ikon Małgorzaty Stańdo

22 marzec 2019