Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

27 sie 2018

Koncert Wigan Youth Jazz Orchestra

To już drugi zespół z Anglii, który wystąpił tego lata w rabczańskim amfiteatrze. 29 lipca z koncertem pn. „W samo południe” wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Hrabstwa Oxfordshire. W minioną sobotę w Rabce-Zdroju dała koncert Wigan Youth Jazz Orchestra. Anglicy wystąpili charytatywnie. Podczas koncertu odbyła się zbiórka datków na rzecz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju.

Gości z Anglii powitała i przedstawiła zgromadzonym pod muszlą widzom dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek. Zespół wykonał standardy jazzowe m.in. Randy Crawforda, Marka Taylora, Chicka Corea, Herbie Hancocka, za które otrzymał gromkie brawa. Na zakończenie dyrektor wręczyła okolicznościowy dyplom i kwiaty dyrygentowi zespołu.

Wigan to 80-tysięczne miasto położone w północno-zachodniej części Anglii, w okolicach Manchester, Liverpool i Preston. W zespołach gra młodzież w wieku 12 – 18 lat. Orkiestry koncertują wspólnie jako orkiestra symfoniczna, ale „Wigan Youth Jazz orchestra” daje też własne koncerty z repertuarem „lżejszym” na który składają się standardy muzyki jazzowej, muzyka filmowa oraz jazzowe opracowania największych „przebojów” muzyki klasycznej. Orkiestry występują regularnie w różnych miastach na Wyspach Brytyjskich, współpracują również z „dorosłymi”, profesjonalnymi zespołami, m.in. ze słynną „BBC Philharmonic Orchestra”.