Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

24 sty 2019

Konradowi z odsieczą

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder wziął udział w konferencji, na której zaprezentowano  program akcji pt. „10 minut życia dla Konrada i dla innych”, a której celem jest rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja odbywa się na rzecz 21-letniego Konrada Nawary, chorego na białaczkę mieszkańca Olszówki. Konrad przebywa obecnie na leczeniu w Izraelu. Jeśli eksperymentalna terapia przyniesie efekty, wróci do Polski, gdzie czekać go będzie przeszczep szpiku kostnego. Ale żeby do niego doszło musi się znaleźć genetyczny bliźniak, od którego zostanie on pobrany i wszczepiony 21-latkowi. W dniach 2-3 lutego m.in. na terenie Rabki-Zdroju odbędzie się, organizowana przez lokalnych animatorów i Fundację DKMS, akcja rejestracji potencjalnych dawców (szczegóły na plakacie).

W akcję zaangażowały się okoliczne samorządy. Podczas czwartkowej konferencji, która odbyła się w Urzędzie Gminy w Mszanie Dolnej, do udziału w niej zachęcali: wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, burmistrz Mszany Dolnej Anna Pękała, burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, wójt gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, dawca szpiku Przemysław Paluch, Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS oraz lokalna organizatorka akcji Iwona Nawara.

Burmistrz Leszek Świder powiedział, że najpierw był bardzo zaskoczony ogromnym odzewem, z jakim spotkała się ubiegłoroczna akcja zbiórki pieniędzy na leczenie dla Konrada Nawary. Teraz, jak dodał, wierzy, że również ta akcja, rejestracji dawców, spotka się z dużym odzewem, uda się znaleźć dawcę i wyleczyć 21-latka.

Dodajmy, iż rejestracja trwa ok. 10 minut, a składa się na nią wywiad medyczny, wypełnienie ankiety i pobranie wymazu patyczkiem z ust. Akcja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 55 lat.