Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

05 cze 2019

Orzeł w koronie wrócił do szkoły

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbyła się w środę niezwykła uroczystość historyczna. Za sprawą Stanisława Jareckiego, do szkoły wrócił orzeł w koronie, który wieńczył drzewiec starego sztandaru szkoły. Został z niego usunięty w latach powojennych decyzją komunistów, którzy nakazali usunąć z przestrzeni publicznej krzyże i orły w koronie. Orła z głowicy sztandaru wzięła w tajemnicy na przechowanie ówczesna kierownik szkoły na Łęgach Waleria Jarecka, a teraz, za sprawą jej syna, wrócił do szkoły.

W środę 5 czerwca w rabczańskiej „dwójce” odbyła się uroczystość, podczas której syn Walerii Jareckiej – Stanisław Jarecki – jego córka Anna i wnuk Kamil przekazali szkole historyczny symbol RP. „To co nas łączy, to historia, która nigdy się nie kończy” - to hasło uroczystości, w której udział wzięli nauczyciele, uczniowie, rodzice i zaproszeni goście. Władze samorządowe reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Józef Skowron. Obecnych powitała dyrektor Ewa Chorążak-Gacek, a następnie oddała głos inicjatorowi i sprawcy całego „zamieszania”, czyli panu Jareckiemu. - Mama dopiero po latach zdradziła nam tajemnicę tego orła. Zawsze wiedziałem, że jego miejsce jest w Rabce. Tego sobie życzyła – mówił p. Jarecki, który serdecznie dziękował wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu uroczystości.

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny i opowiedzieli zebranym historię szkoły. Na koniec przewodniczący Józef Skowron odczytał list, jaki do Stanisława Jareckiego skierował burmistrz Leszek Świder. „Serdecznie dziękuję panu za przekazanie fragmentu sztandaru orła, który został uratowany przed zniszczeniem przez pana mamę Walerię Jarecką, ówczesną kierowniczkę szkoły podstawowej na Łęgach. Najważniejszym symbolem szkoły jest jej sztandar, który jest symbolem małej ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Sztandar zobowiązuje młodzież do rzetelnej nauki, miłości do naszej Ojczyzny oraz szacunku. Fragment uratowanego sztandaru ma wielką wartość historyczną i sentymentalną, i jest ważnym symbolem dla szkoły. To on reprezentował szkołę na uroczystościach patriotycznych. Towarzyszył uczniom na ważnych wydarzeniach z życia szkoły i miasta. Był najważniejszym symbolem i świadkiem zachodzących zmian, wielu wspaniałych osiągnięć i szkolnych sukcesów. Dzisiejsze święto jest żywą lekcją historii, którą musimy przekazać młodym pokoleniom. Chciałbym podziękować Panu za chęć podzielenia się, jakże ważną dla Pana cząstką własnej historii”.

2019-06-05-Przekazanie orła w koronie SP nr 2 w Rabce-Zdroju

5 czerwiec 2019