Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

10 wrz 2018

Piknik ekologiczny

Bardzo dużą popularnością wśród rabczan cieszył się sobotni Piknik Ekologiczny zorganizowany na terenie amfiteatru w Rabce-Zdroju. Podczas całego popołudnia zainteresowani mogli zapoznać się z możliwościami pozyskania dotacji na wymianę kotłów węglowych na ekologiczne, na temat zmiany ogrzewania na gaz oraz poznać ofertę firm zajmujących się sprzedażą ekologicznych kotłów i paliw. Prezentowane były m.in. kotły piątej klasy, kotły na gaz, ogrzewacze wody, hybrydowe systemy grzewcze, panele fotowoltaiczne, można było poznać ofertę przejścia na gaz spółek gazowych i na prąd, firm zajmujących się dystrybucją i sprzedażą energii. Doradcy służyli radami, wycenami i gotowymi propozycjami. Każdy, kto myśli o zmianie ogrzewania na ekologiczne, w sobotę mógł dowiedzieć się na ten temat bardzo wiele, a co ważne, podpisać umowę lub zlecić wycenę i przygotowanie oferty bezpośrednio u sprzedawców, mając ich wszystkich w jednym miejscu. Nie brakowało takich, którzy z takich oferty chętnie skorzystali.

Partnerem pikniku była Polska Spółka Gazownictwa. O zaletach błękitnego paliwa, czyli najbardziej ekologicznej energii, mówił szeroko dyrektor krakowskiego oddziału Paweł Firlej, który blisko współpracuje z samorządem miasta w sprawie rozbudowy sieci gazowej na  terenie miasta i gminy. Dyrektor przekazał na ręce burmistrz prezent – ekran wizyjny, na którym będzie można w Rabce-Zdroju na bieżąco śledzić stan powietrza. „Gmina Rabka-Zdrój idzie w dobrym kierunku, jeśli chodzi o działania na rzecz ochrony powietrza” - powiedział, dziękując samorządowi za dobrą współpracę i przypominając, że gmina Rabka-Zdrój już dziś podłącza do gazu obiekty użyteczności publicznej.

O możliwościach złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej na terenie całej gminy oraz wniosku o zawarcie umowy o przyłącz do sieci gazowej mówili z kolei przedstawiciele Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu, którzy służyli też wszystkim zainteresowanym fachowym doradztwem.

„To wyjątkowe wydarzenie ekologiczne w naszym mieście – ekologiczny piknik poświęcony ochronie powietrza i wszystkim działaniom, jakie wspólnie podejmujemy, by było ono coraz lepsze” - mówiła burmistrz Ewa Przybyło, otwierając piknik wspólnie z partnerami – wójtem gminy Bystra Sidzina Stanisławem Tempką, dyrektorem Firlejem, przedstawicielami gminy Spytkowice i ekodoradcą Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju Stanisław Kiersztynem, głównym „sprawcą” całego wydarzenia. „Powietrze nie ma granic i wszyscy powinniśmy czynić starania o jego poprawę” - przekonywała. Burmistrz przypomniała, że miastu zależy na czystym powietrzu, a piknik i umowy na dofinansowanie w stu procentach pokrywające koszty wymianę pieców węglowych na ekologiczne, jakie oferuje swoim mieszkańcom miasto, unikatowe na skalę kraju, są przejawem głębokiej troski o stan środowiska naturalnego. Ewa Przybyło gorąco zachęcała mieszkańców do zmiany ogrzewania na ekologiczne, a o możliwościach uzyskania dofinansowania na ten cel opowiedział ekodoradca. Nabór, przypomnijmy, jest ciągły, a na liście zainteresowanych jest już 600 mieszkańców. Każdy mieszkaniec, który przystąpi do programu, a jego wniosek zostanie pozytywnie zweryfikowany, będzie mógł liczyć na wsparcie przy wymianie pieca. „Każdy, kto tylko chce wymienić piec na ekologiczny, dostanie pieniądze. Musi tylko zastanowić się, jakie paliwo będzie dla niego najlepsze. Jeśli jest zainteresowany, musi tylko się do nas zgłosić, a my pomożemy mu w pozyskaniu dotacji” - deklarowała burmistrz.

2018-09-08-Piknik Ekologiczny w rabczańskim amfiteatrze

8 wrzesień 2018