Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

02 mar 2020

Pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 1 marca w Rabce-Zdroju, z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, rozegrany został bieg pamięci "Tropem Wilczym". Ideą biegu, który jest organizowany po raz ósmy, jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat żołnierzy wyklętych. Uczestników biegu powitała w amfiteatrze dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Joanna Lelek i burmistrz Leszek Świder, który podziękował za pamięć o żołnierzach wyklętych. - Ten bieg, to nie tylko pamięć i dbanie o zdrowie, ale też dbanie o nasze przyszłe pokolenia, bo dla tych młodych ludzi, którzy biorą w nim udział, to możliwość poznania tych, którzy kiedyś zginęli za naszą wolność – powiedział burmistrz. Leszek Świder przypomniał, że tak jak śmierć Greków pod Termopilami, czy walka Żydów w getcie warszawskim, tak śmierć żołnierzy wyklętych nie była bezsensowna. - To była śmierć, która powinna nam, następnym pokoleniom, wyznaczać kierunek, że Ojczyzna to najwyższa wartość, o którą powinniśmy dbać. Musimy dla Polski nie tylko umierać, tak jak oni, ale także dla niej żyć. Niech ten bieg będzie jedną z form uczczenia tego, co dla nas zrobili – dodał.

Start biegu był na deptaku przed amfiteatrem. Sygnał do rozpoczęcia dali burmistrz Leszek Świder i Dariusz Paprocki oraz towarzyszący im członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" im. mjr Józefa Kurasia Ognia. Bieg został rozegrany na dystansie 1963 metrów, a liczba ta, to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek. W biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Rabce-Zdroju uczestniczyło 190 osób, w czterech kategoriach wiekowych, wśród nich najmłodsza uczestniczka 2,5 Karolina Wiewiórka  z Janowic koło Szczyrzyca.

Na uczestników biegu czekały dyplomy i okolicznościowe medale, które wręczał burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron. Była też wojskowa grochówka przygotowana przez strażaków z OSP Rdzawka, gorąca herbata, a na koniec pamiątkowe zdjęcie.

Na scenie odbyła się prezentacja postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, przygotowana przez harcerzy z Drużyny Wielopoziomowej ZHP im. Danuty Siedzikówny "Inki" z druhną Renatą Możdżeń Starowicz, która też odczytała list od Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem biegu był Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju, a na szczeblu ogólnopolskim Fundacja Wolność i Demokracja. Partnerzy strategiczni: Instytut Pamięci Narodowej, PZU, Bank Zachodni WBK, Grupa Santander, Poczta Polska, skrzydlaci.pl.

Główny organizator MOK, serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie:

- Drużynie Wielopoziomowej ZHP im. Danuty Siedzikówny "Inki"  z druhną Renatą Możdżeń Starowicz

- Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce pod dowództwem Dariusza Paprockiego - za pyszną wojskową grochówkę i zabezpieczenie trasy biegu;

- Podhalańskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" im. mjr Józefa Kurasia Ognia

- Wojskowemu Ośrodkowi Szkoleniowo-Kondycyjnemu w Zakopanem, Ochotniczej Grupie Ratowniczej, Straży Miejskiej i Policji w Rabce-Zdroju.

WYNIKI:

Dzieci:

I miejsce - Brajan Świder SP2 w Rabce-Zdroju

II miejsce - Anna Jajecznica SP2 w Rabce-Zdroju

III miejsce - Damian Karkula SP2 w  Rabce-Zdroju

Młodzież:

I - Wiktor Antosz  Mszana Dolna

II - Piotr Szal Rdzawka

III miejsce - Wojciech Jurzec Rdzawka

Dorośli – kobiety:

I - Joanna Pniaczek - Chabówka

II - Katarzyna Starmach - Rokiciny Podhalańskie

III - Natalia Pędzimąż - Rabka-Zdrój

Mężczyźni:

I miejsce - Jakub Słoński Rabka-Zdrój

II miejsce - Kamil Skawski Chabówka

III miejsce - Kazimierz Traczyk Rabka-Zdrój

Przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dla organizatorów i uczestników Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w 2020 roku:

Obchodząc już po raz dziesiąty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako święto państwowe, ustanowione z inicjatywy Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego, w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w stulecie zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 roku - z najwyższym uznaniem i wdzięcznością dla wszystkich, dzięki którym niezłomni uczestnicy drugiej konspiracji towarzyszą nam, współczesnym Polakom, w naszej codzienności jako symbole żywej tradycji i ważnego dla nas dziedzictwa, a także bohaterowie kultury popularnej, patronujący imprezom masowym, takim jak Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Uznając za wielką zasługę dla naszej narodowej pamięci i umacniania patriotyzmu Polaków to, że dzięki Państwa pracy dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi i modnymi, życzą, aby te pozytywne zjawiska trwały i rozwijały się przez następne lata, a świętowanie uroczystości ku czci bohaterów podziemia antykomunistycznego przyczyniało się do budowania ducha i siły Polski wolnej, niepodległej i suwerennej.

Cześć i chwała bohaterom!

Wieczna pamięć poległym za Niepodległą!

2020-03-01-VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Tropem Wilczym cz.1

1 marzec 2020