Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

15 lut 2019

Rabczanie na planie „Zimnej wojny”

Dziś, gdy film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego święci triumfy zbierając nagrody na całym świecie i znalazł się wśród kandydatów do Oscara, warto zaznaczyć, że na planie tego filmu pracowali również rabczanie. Katarzyna Bobak z Chabówki, instruktorka i regionalistka, laureatka odznaki honorowej "Zasłużony dla kultury polskiej", zagrała w filmie kandydatkę do zespołu pieśni i tańca. Wypatrzył ją sam reżyser, który znalazł się na widowni festiwalu ludowego w Kazimierzu Dolnym, na którym występowała z zespołem góralskim Młode Podhale. Spodobał mu się jej śpiew, zaprosił ją do filmu, w którym... śpiewa, oczywiście po góralsku. Dla Kasi praca na planie filmu „Zimna wojna” to niezapomniane przeżycie i miłe wspomnienie pracy z takim tuzami polskiego aktorstwa jak Tomasz Kot czy Borys Szyc.

Ale to niejedyne rabczańskie akcenty w filmie nominowanym do Oscara w trzech kategoriach (najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia). W zdjęciach do filmu, które były kręcone na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, udział wzięli członkowie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabce-Zdroju.