Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

12 kwi 2019

Rozmawiamy o leczeniu uzdrowiskowym dzieci

W zakładzie Przyrodoleczniczym Uzdrowiska Rabka odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone problemowi spadającej liczby dzieci przybywających na leczenie do Rabki-Zdroju. O tym, jak zwiększyć tę liczbę i zatrzymać niekorzystny trend, rozmawiali m.in.  burmistrz Leszek Świder, prezes Uzdrowiska Rabka Jadwiga Kawwa, dyrektor Zespołu Szkół Uzdrowiskowych Krystian Mordarski, prezes Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego Jarosław Wieszołek, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron,  radny powiatowy i propagator akcji „Ratujmy sanatoria dla dzieci” Marek Szarawarski, dyrektor IGiChP mgr Maria Dunaj i dr hab. n. med. Henryk Mazurek, kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy IGiChP w Rabce-Zdroju. Głos zabierali również dr Anna Mrózek oraz radni Dorota Majerczyk i Paweł Rogowiec.

Podczas spotkania pojawiły się liczne propozycje rozwiązań. Wśród nich m.in.  promocja leczenia uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju, zmiany legislacyjne, dotarcie do lekarzy i przekonanie ich do wysłania dzieci do sanatoriów,  wzrost wydatków na leczenie sanatoryjne, lepsze wyspecjalizowanie leczenia uzdrowiskowego, konferencja lekarzy pediatrów czy posiedzenie sejmowej komisji w naszym mieście.

Zająć się nimi ma zespół roboczy, który ma również zaproponować zmiany legislacyjne pozwalające zwiększyć liczbę skierowań na leczenie uzdrowiskowe do Rabki-Zdroju. Burmistrz Leszek Świder zobowiązał się również do zorganizowania w mieście posiedzenia komisji sejmowej, na którym zostaną przedstawione i omówione  problemy lecznictwa sanatoryjnego dzieci oraz zaproponowane rozwiązania prawne.  W planach są kolejne spotkania, a uczestnicy pierwszego z nich zadeklarowali  wolę współpracy i chęć podjęcia działań na rzecz poprawy sytuacji.