Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

11 maj 2020

Webinar: Co COVID-19 zmienił w funkcjonowaniu NGO?

Jak zmieniły się terminy rozliczeń i sprawozdań, które dotyczą organizacji pozarządowych? W jaki sposób głosować i składać oświadczenia w czasach epidemii koronawirusa? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na bezpłatnych webinarach, które w tym tygodniu organizuje dla małopolskich NGO Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych wraz ze Stowarzyszeniem Forum Oświatowe Klucze. Zapraszamy do udziału.

To będzie świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie formalno-prawnych aspektów działalności organizacji pozarządowych w okresie pandemii. W obu webinariach udział wezmą prawnicy.

13.05.2020, godziny 12.00-13.30

Webinar. Zmiana terminów realizacji obowiązków przez NGO w kontekście COVID-19

PROGRAM CZĘŚCI MERYTORYCZNEJ:

1. Obowiązki sprawozdawcze
˗ zmiana terminu składania sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności
˗ termin dla OPP na złożenie sprawozdania do Narodowego Instytutu Wolności
2. Podatek dochodowy od osób prawnych
˗ wydłużenie terminu na złożenie zeznania podatkowego i zapłatę podatku,
˗ warunki skorzystania z wydłużonego terminu
3. 1% podatku a zmiany terminów składania zeznań podatkowych przez osoby fizyczne
4. Realizacja zadań publicznych przez NGO
˗ zawieszenie terminów w postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw
˗ zmiana terminów na wykonanie obowiązków
˗ wyłączenie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i odpowiedzialności karnej
˗ możliwość uzyskania zlecenia realizacji zadania publicznego z pominięciem trybu ofertowego
5. Ulgi o charakterze finansowym
˗ zmiany warunków spłat kredytów
˗ podatek od nieruchomości: zwolnienie lub przedłużenie płatności rat

Żeby wziąć udział w webinarze, trzeba zarejestrować się na tej stronie

20.05.2020, godziny 12.00-13.30

Webinar. Zmiany w zakresie funkcjonowania organów NGO w kontekście COVID-19

UWAGA: Uczestnicy są poproszeni o przygotowanie zapisów ze statutów swoich organizacji w zakresie formy zwoływania i prowadzenia posiedzeń organów (omówione zostaną zapisy w statutach wybranych organizacji, w zależności od liczby uczestników szkolenia). Stan prawny zostanie przedstawiony na dzień prowadzenia szkolenia, w oparciu o dostępne teksty stosownych ustaw i rozporządzeń.

PROGRAM CZĘŚCI MERYTORYCZNEJ:
1. Formy składania oświadczeń woli przez członków organów NGO
2. Przedstawienie zmian w zakresie zwoływania i prowadzenia posiedzeń w stowarzyszeniach i fundacjach
3. Zmiany w przepisach a ograniczenia statutowe – analiza zapisów w statutach organizacji uczestników webinaru.

Żeby wziąć udział w webinarze, trzeba zarejestrować się na tej stronie.

EKSPERCI:

1. Bartłomiej Wroński
    Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Posiada bogate doświadczenie w prawie spółek i w prawie gospodarczym. Prowadzi i koordynuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców z różnych branż. Specjalizuje się również w obsłudze prawnej NGO – pod jego opieką pozostaje kilkadziesiąt stowarzyszeń i fundacji. Systematycznie prowadzi szkolenia dla organizacji pozarządowych i spółek, m.in. z zakresu odpowiedzialności prawnej członków zarządu oraz zmian w przepisach prawnych dotyczących prowadzenia działalności statutowej i gospodarczej.
  2. Joanna Dudek
    Aplikant adwokacki w Krakowskiej Izbie Adwokackiej. Od 2013 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Absolwentów VIII LO w Krakowie konsultując dokumentację prawną i śledząc zmiany w przepisach dotyczących NGO. W latach 2017-2019 prowadziła szkolenia dla członków Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, m.in. zmian w przepisach prawa cywilnego i administracyjnego, postępowania przed Urzędem do Spraw Cudzoziemców, kontaktu z klientem i efektywnej organizacji pracy.

MODERACJA
Agnieszka Węgrzyn
Specjalistka ds. promocji w projekcie FIO Małopolska Lokalnie. W FIO Małopolska Lokalnie pracuje od roku 2014, początkowo jako koordynatorka, potem również doradczyni ds. konkursu, administratorka generatora konkursu grantowego i ekspertka oceniająca wnioski.

Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa oraz Powiatu Oświęcimskiego. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Źródło: UMWM