31 sty 2018

100 milionów złotych dla strażaków

W Amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę sprzętu ratowniczego dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych z Małopolski, zakupionego z Funduszu Sprawiedliwości. Nasze województwo było pierwszym w kraju, w którym odbyła się pilotażowa edycja tego programu. Po jej sukcesie, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, za namową posła i prezesa Małopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Edwarda Siarki, zdecydował rozszerzyć program na cały kraj i przekazać na ten cel 100 mln zł. Poinformował w środę w Rabce-Zdroju. „Program ukierunkowany jest na podniesienie bezpieczeństwa Polaków. A strażacy są zwykle pierwsi na miejscu wypadku. Mają znakomite wyszkolenie, ale czasami słaby sprzęt i to właśnie chcemy zmienić” - podkreślił oficjalnie przekazując sprzęt strażakom.

Edward Siarka dodał, że to największy program skierowany do OSP w historii. „Tam gdzie ludzi spotyka nieszczęście, tam zawsze są strażacy. Żeby mogli nieść tę pomoc skutecznie, potrzebują dobrego sprzętu. I ten program wychodzi im naprzeciw” - mówił. Głos zabierali też m.in. wiceminister Michał Woś, starosta nowotarski Krzysztof Faber i wiceburmistrz Rabki-Zdroju Robert Wójciak, który powiedział: „Strażaka cechuje ofiarność, odwaga, ciągła gotowość do niesienia pomocy. Wasza służba, służba straży, to zaszczyt i honor. Niejednokrotnie w swojej służbie, ratując życie innych, narażacie swoje życie. Niejednokrotnie bardzo często ratujecie mienie, które budowały pokolenia rodzin. Za to wam serdecznie dziękuję i gratuluję otrzymanego sprzętu. Mam nadzieję, że ten sprzęt pozwoli wam jeszcze lepiej służyć społeczności lokalnej, a tam jesteście bardzo potrzebni. W rankingu zaufania publicznego strażak od lat cieszy się największym zaufaniem. Za to wam serdecznie dziękuję. Dziękuję panu ministrowi za to, że przyjechał do Rabki, za uruchomienie tego programu i mam nadzieję, że wszyscy strażacy z tego programu skorzystają”.

Uroczystością rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Teresy z asystą kompanii reprezentacyjnej OSP. Stąd strażacy przemaszerowali do amfiteatru. Tu, w obecności strażaków z całej Małopolski, odbyło się przedstawienie informacji na temat Funduszu Sprawiedliwości oraz zakupionego w jego ramach sprzętu. Wydarzeniami towarzyszącymi były: prezentacja sprzętu strażackiego, próby gaszenia pożaru, pokazy pierwszej pomocy, przejazd strażackim pojazdem, pokazy bezpiecznej jazdy, konkurs „Dzielny strażak” dla dzieci i poczęstunek – gorąca grochówka z kotła.

2018-01-31-Przekazanie Ochotniczym Strażom Pożarnym z województwa małopolskiego sprzętu zakupionego w ramach Funduszu Sprawiedliwości cz.1

31 styczeń 2018

2018-01-31-Przekazanie Ochotniczym Strażom Pożarnym z województwa małopolskiego sprzętu zakupionego w ramach Funduszu Sprawiedliwości cz.2

31 styczeń 2018