19 cze 2018

Kawalerowie Orderu Uśmiechu patronami szkoły uzdrowiskowej

Centralnym punktem niedzielnych uroczystości 50-lecia Orderu Uśmiechu, które odbyły się w Rabce-Zdroju, było nadanie imienia Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Uzdrowiskowych. Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Teresy mszą świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Antoniego Długosza, z udziałem księży oraz Kawalerów Orderu Uśmiechu, z wystawieniem relikwii świętych Kawalerów Orderu Uśmiechu: Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty. Podczas mszy Rzecznik Praw Dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odznaczył dostojnika kościelnego Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Biskup poświęcił też nowy sztandar szkoły, a zebrani odśpiewali mu „Sto lat” z okazji imienin.

Z kościoła uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Uzdrowiskowych przy ul. Słowackiego. Pierwszy punktem była uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej Kawalerom Orderu Uśmiechu. W obecności społeczności szkolnej i zaproszonych gości, odsłonięcia dokonali: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i wicemarszałek małopolski Grzegorz Lipiec. Znalazły się na niej słowa Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat”. - To motto jest od dzisiaj, choć zawsze nim było, naszym drogowskazem - powiedział dyrektor szkoły Krystian Mordarski. Przy tej okazji podziękowania otrzymał Marian Zając, fundator tablicy.

Dalszą część uroczystości, na sali gimnastycznej, poprowadziła Dorota Majerczyk, która wspólnie z zespołem Majeranki przydała uroczystości regionalnego sznytu. Dyrekcja szkoły przypomniała, jak wybierano nowego patrona i przedstawiła harmonogram, którego finał miał miejsce w niedzielę. Następnie odbyła się ceremonia przekazania szkole sztandaru - najważniejszego symbolu szkoły - i nadania jej imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. - Wierzę, że wartości reprezentowane przez Kawalerów Orderu Uśmiechu będą wam pomagały dokonywać właściwych wyborów w waszym życiu – mówił do uczniów Rzecznik Praw Dziecka, który odczytał zgodę Międzynarodowej Kapituły na nadanie szkole imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Uchwałę nadającą szkole imię patrona odczytał natomiast przedstawiciel organu założycielskiego – Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego. Zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem, sztandar odebrał z jego rąk dyrektor Krystian Mordarski, a następnie przekazał go nauczycielom i uczniom. Ci złożyli ślubowanie na sztandar. Znalazło się na nim godło państwowe i znak Orderu Uśmiechu.

Na koniec Rzecznik Praw Dziecka zaprosił na środek wiceburmistrza Rabki-Zdroju Roberta Wójciaka. Marek Michalak odznaczył medalem Rzecznika Praw Dziecka miasto Rabka-Zdrój - Miasto Dzieci Świata - oraz Rabkoland, w którym mieści się Muzeum Orderu Uśmiechu.

- Dzisiejsze wydarzenie wpisze się dużymi literami w historię tej szkoły. To wielkie wydarzenie i dla grona pedagogicznego, i dla was, droga młodzieży – powiedział Robert Wójciak, podkreślając, że wspólną cechą wszystkich Kawalerów Orderu Uśmiechu jest czynienie dobra. - Patron zobowiązuje. Wybiera się go na wzór do naśladowania. Wysoko postawiliście sobie poprzeczkę. Gratuluję - dodał.

W części artystycznej wystąpiły Triolki i Majeranki.

2018-06-17-Nadanie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej w Rabce część 1

17 czerwiec 2018

2018-06-17-Nadanie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej w Rabce część 2

17 czerwiec 2018