12 sty 2022

30. Finał  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rabce-Zdroju 30 stycznia

Już tylko 18 dni zostało do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak i w całej Polsce tak i w rabczańskim Sztabie WOŚP to najgorętszy moment - gdy przygotowania dobiegają końca.

Rabczański Sztab WOŚP przyjmuje jeszcze dary na licytacje. Na stronie rabczańskiego Sztabu można uzyskać informacje na temat Finału, oraz różnych form wsparcia https://wosp.rabka-zdroj.info/

Podczas 30. Finału WOSP zbieramy dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

30. Finał - co między innymi będziemy kupować?

•    angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
•    oftalmoskopy do badania dna oka
•    lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
•    tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
•    synoptofory do pomiaru kąta zeza
•    urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
•    tomografia dna oka
•    mikroskopy
•    stoły operacyjne

Wsparcie WOŚP w regionie

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała sprzęt medyczny do placówek w naszym regionie. Oto kilka z nich:

Szpital Miejski w Rabce Zdroju

•    Oddział Noworodków i Wcześniaków - 6 491,47 zł (591x Wkładki uszne, 3x Końcówki do sondy zewnętrznej Eroscanu, 1x Infuzyjna pompa strzykawkowa SEP 11, 1x Pulsoksymetr 520 A)

•    Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - 342 515,29 zł (1x Ssak elektryczny Dominant Flex, 1x Kardiomonitor IntelliVue MP5 M8105A, 21x Łóżko szpitalne MODENA, 2x Wózek inwalidzki XXL Action 4 Heavy Duty, 5x Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy Auto Logic 110 630EUR/PXA001DAR, 1x Inhalator pneumatyczny Pari Boy SX, 1x Aparat do mierzenia ciśnienia SPOT 42NTB-E2, 1x Podnośnik elektryczny mobilny CARLO COMFORT EP L 230 kg, 1x Fotel kąpielowy TR 1000, 5x Łóżko szpitalne VIDA, 2x Materac przeciwodleżynowy Solodec SD100-13011T)

GOPR Grupa Podhalańska

•    194 835,09 zł (1x Defibrylator LIFEPAK CR+, 1x Defibrylator szkoleniowy LIFEPAK CR+, 2x 2 zestawy kołnierzy ortopedycznych z torbą, 1x Aparat do udzielania pierwszej pomocy oddechowej Akut-Koffer 2001, 2x Ambu Multi Man, 2x Przyczepa ratunkowa do czterokołowców, 2x Honda TRX 400 FW, 5x Plecak GOPR, 5x Torba GOPR R1, 2x Defibrylator AED Fred Easyport, 1x Aparat do wykonywania automatycznego CPR EASY PULSE)

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

•    Instytut Badawczy Zakład Fizjologii i Patologii Układu Oddychania - 697 500,00 zł (1x Urządzenie do pomiaru końcowowydechowego CO2 EtCO2 LoFlo 1101087, , 1x Zestaw do badania pletyzmografii całego ciała i dyfuzji MasterScreen Body/Diffusion, 1x Oscylometr impulsowy ze spirometrią Vyntus IOS, 1x Aparat do badania pojemności i objętości płuc metodą wypłukiwania gazów LCI Exhalyzer D, 1x Analizator stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym FeNo+)

•    Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej - 389 839,03 zł (1x System laserowy do usuwania przerzutów z płuc oraz zabiegów bronchoskopowych i torakoskopowych)

•    Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej i Klinika Bronchologii i Klinika Mukowiscydozy - 96 903,53 zł (2x Bronchofiberoskop pediatryczny 11002BD1, 11001BN1; 1x Pulsoksymetr 504+; 1x Monitor nieinwazyjny M3)

•    Klinika Pneumonologii - 323 499,99 zł (1x Aparat USG MyLabTwice; 1x Urządzenie terapeutyczne CPAP/BiPAP Omnilab Advanced 1111125; 1x Urządzenie do diagnostyki refluksu krtaniowo-gardłowego Dx-Ph)

•    Zespół Pediatryczny - 58 349,17 zł (1x Zestaw do videotoratoskopii z wyposażeniem)

•    Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej - 2 230 000,00 zł (Tomograf komputerowy)

Oprócz tego, wsparcie od Fundacji otrzymały również:

•    Państwowa Straż Pożarna Komenda Powiatowa w Nowym Targu
•    Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II SP ZOZ
•    Podhalańskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Na podstawie danych ze strony www.wosp.pl

BĄDŹ RAZEM Z NAMI!

Program jubileuszowego 30. Finału będzie dostępny od 16 stycznia 2022r.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku.