1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 116 - silny wiatr!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
06 cze 2017

41. Festiwal Karpacki w Rabce-Zdroju

W weekend 17-18 czerwca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbędzie się 41. Karpackie Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Impreza, na której wystąpią zespoły z południowej Polski prezentujące folklor dziecięcy, tradycyjnie rozpocznie się w sobotę od korowodu, w którym  wszyscy uczestnicy festiwalu przejdą ulicami miasta do amfiteatru. Tu przez dwa popołudnia odbywać się będą występy. W tym roku w Rabce-Zdroju zaprezentują się następujące zespoły: MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa (Górale Śląscy), TRYBSKIE DZIECI z Trybsza (Górale Spiscy), MALI MANIOWIANIE z Maniów (Górale Podhalańscy), MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska (Lachy Szczyrzyckie), GWOŹDZIEC z Gwoźdźca (Krakowiacy Wschodni), MAŁE LACHY z Nowego Sącza (Lachy Sądeckie), POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej (Pogórzanie), NISKOWIOKI z Niskowej (Lachy Sądeckie), SPOD KIKULI z Lalik (Górale Żywieccy), SPOD PRZEHYBY z Gołkowic Górnych (Lachy Sądeckie), MALI BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej (Górale Podhalańscy), MALI MYSTKOWIANIE z Mystkowa (Lachy Sądeckie), MALI SIEDLECANIE z Siedlca (Krakowiacy Wschodni), MALI ŚWARNI z Nowego Targu (Górale Podhalańscy). Organizatorami festiwalu są: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.

Goście Festiwalu: Zespół Folklorystyczny KUD "FRA" z Serbii, Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI z Chabówki i Zespół Folklorystyczny ANSAMBAL z Macedonii

Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma na celu ochronę najcenniejszych wartości folkloru dziecięcego, zróżnicowanych, karpackich grup etnicznych. Zespoły  prezentują autentyczne programy dostosowane do wieku dziecięcego, które oceniają wybitni specjaliści z etnografii, etnomuzykologii, choreografii.  Festiwal wypracowuje prawidłowe wzorce ochrony tradycji i inspirację najmłodszego pokolenia kulturą regionalną. Festiwal jest barwnym, rozśpiewanym świętem miasta dzieci świata, towarzyszą mu inne wydarzenia m.in korowód zespołów ulicami miasta, kiermasze i warsztaty sztuki ludowej, koncerty Gości Festiwalu.
Tegoroczną edycję Festiwalu objął honorowym patronatem prof. dr hab. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program:

14.30        KOROWÓD FESTIWALOWY
15.00        OTWARCIE 1 DNIA FESTIWALU, PREZENTACJE ZESPOŁÓW

15.00        MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa (Górale Śląscy)
        Program: Zabawy dzieci na pasionku

15.30        TRYBSKIE DZIECI z Trybsza (Górale Spiscy)
        Program: Druciorz

16.00        MALI MANIOWIANIE z Maniów (Górale Podhalańscy)
        Program: Hołdymas

16.30        MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska (Lachy Szczyrzyckie)
        Program: Na pouzie

17.00        GWOŹDZIEC z Gwoźdźca (Krakowiacy Wschodni)
        Program: Co się u Michałowy w chałpie w odpust działo

17.30        MAŁE LACHY z Nowego Sącza (Lachy Sądeckie)
        Program: Jak dziopy wionki wić miały

18.00        POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej (Pogórzanie)
Program: Dzieci same w chołpie

Goście Festiwalu:
Zespół Folklorystyczny KUD "FRA" z Serbii Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI z Chabówki

14.30        KOROWÓD FESTIWALOWY
15.00        OTWARCIE 2 DNIA FESTIWALU, PREZENTACJE ZESPOŁÓW

15.00        NISKOWIOKI z Niskowej (Lachy Sądeckie)
        Program: Gdzie się podziała becka?

15.30        SPOD KIKULI z Lalik (Górale Żywieccy)
        Program: Pasiyni na Kikuli

16.00        SPOD PRZEHYBY z Gołkowic Górnych (Lachy Sądeckie)
        Program: We wiklinie nad Dunajcem