20 maj 2024

Udana Bajkowa Noc Muzeów w Muzeum im. Wł. Orkana

W sobotni wieczór  Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Jak co roku dzień muzealnika obchodzony zwyczajowo 18 maja jest dobrym pretekstem do tego, aby zaprezentować Muzeum z całkiem innej strony. Bajkowa Noc Muzeów pomyślana została jako spotkanie mające na celu przybliżenie ludowego folkloru słownego Rabki.

Zgromadzonych gości przywitał dyrektor Muzeum Wojciech Kusiak, który opowiedział o idei Nocy Muzeów. Następnie jako wieloletni kustosz Muzeum oprowadził gości po wystawie stałej oraz wystawach czasowych. Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju prowadzony przez Kingę Brandys-Wójciak zaprezentował repertuar związany z dawnymi bajkami, znanymi i lubianymi (Miś Uszatek, Kaczka Dziwaczka). Podczas bisów zaproszono najmłodszych gości do wspólnego wykonania piosenki. O ludowym wymiarze bajki opowiadała etnolożka Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka. Piotr Serafin - wieloletni aktor Teatru Lalek Rabcio ze swadą przeczytał dwie bajki spisane w okolicy Rabki przez Izydora Kopernickiego "O kowalu co śmierć i diabły zwodził" opowiedzianą przez pewnego szewca z Rabki oraz bajkę ze Słonego "O śklonyj górze". Na dobranoc zaprezentowana została bajka "O dzielnej Marynie, Bacy Bulandzie i zębach z rabczańskiego kościółka", która została napisana przez Natalię Klęsk i Małgorzatę Wójtowicz-Wierzbicką z Muzeum im. Władysława Orkana i zrealizowana przez aktorów Teatru Sztuk w Jaworznie w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Ilustracje do bajki wykonała Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Tekst bajki powstał w oparciu o lokalne legendy i podania.

Bajka o Dzielnej Marynie, Bacy Bulandzie i zębach z rabczańskiego kościółka