1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 183 - Burze!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
22 mar 2017
(fot. Damian Radziak)

Debata o uzdrowiskach

Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło wzięła udział w debacie Radia Kraków, która odbyła się w Krynicy-Zdroju, a poświęcona była sytuacji małopolskich uzdrowisk. O ich problemach i skutecznych receptach na ich rozwiązanie dyskutowali: Józefa Szczurek-Żelazko - wiceminister zdrowia, Stanisław Sorys - wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Ewa Przybyło - burmistrz Rabki-Zdroju, Tomasz Wołowiec - wiceburmistrz Krynicy-Zdroju, Jan Golba - burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, Grzegorz Biedroń – prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA oraz Anna Kozdra z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dyskutowano m.in. o raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym uzdrowisk, o problemie jakości powietrza, finansowaniu uzdrowisk, dostępności komunikacyjnej i ofercie.

Burmistrz, odnosząc się do pytań o jakość powietrza, mówiła, że problem smogu mają wszystkie polskie uzdrowiska, ale jest to problem dotyczący okresu zimowego. Od marca do października powietrze jest tu tymczasem czyste i dobre. Jej zdaniem, doniesienia medialne zakłamują rzeczywistość, bo nie pokazują pełnego obrazu. "My z tych monitorowanych miejscowości w południowej Polsce mamy najlepsze powietrze. Rabka to piękne miejsce skierowane do dzieci. Łatwo jest atakować kogoś znanego i z uznaną marką, tak by w całej Polsce było głośno" - podkreślała.

Burmistrz podkreślała, że Rabka-Zdrój ma znakomitą bazę leczniczą, która cieszy się dużym uznaniem. Leczone są tu m.in. schorzenia cywilizacyjne. W dodatku przy każdym sanatorium jest szkoła, co sprawia, że dziecko przebywające w Rabce-Zdroju na leczeniu nie ma zaległości w edukacji. Dodała też, że dla wielu pacjentów, którzy przyjeżdżają do Rabki-Zdroju, dodatkowym magnesem jest uroda miasta, a wśród atrakcji odnowiony Park Zdrojowy.

Zachęcamy do przeczytania zapisu debaty oraz obejrzenia zapisu wideo dyskusji: