03 mar 2019

Dzień Kobiet w Rdzawce

Panie z Rdzawki, jako pierwsze w gminie  Rabka-Zdrój, odebrały życzenia i kwiaty z okazji przypadającego 8 marca Dnia Kobiet.  Mieszkańcy uznali, że szkoda czekać aż tyle i już w minioną sobotę zorganizowali w siedzibie miejscowej szkoły imprezę dla Pań. Działające od lat, ale dopiero od niedawna ubrane w formalne ramy Koło Gospodyń Wiejskich w Rdzawce kierowane przez Halinę Swałtek uznało, że to Panie najlepiej wiedzą, jak najlepiej spędzić swoje święto i przygotowało z tej okazji dla wszystkich Pań z Rdzawki imprezę z atrakcyjnym programem rozrywkowym.  Wszystkie Panie, które lubią spędzić wolny czas w towarzystwie znajomych i na miłej zabawie, a które odpowiedziały na zaproszenie organizatorek, powitała w szkole Barbara Rapacz. Wśród gości, którzy towarzyszyli im w obchodach Dnia Kobiet, znaleźli się również panowie – z życzeniami i kwiatami przybyli burmistrz Leszek Świder, sołtys Józef Filas, radny Jacek Latawiec, prezes OSP Dariusz Paprocki oraz ksiądz proboszcz Michał Rymar.

Spotkanie rozpoczęła część rozrywkowa. Przed zgromadzoną w szkolnej sali kobiecą widownią wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół góralski Powicher. Po śpiewach, tańcach i góralskiej muzyce przyszła kolej na część artystyczną. Odbył się, zaanonsowany przez Beatę Śliwińską, występ kółka teatralnego Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przedstawiło jednoaktową, zabawną i przyjętą brawami, sztukę Jacka Getnera pt. „Pożądanie w cieniu pokrywki”. Na koniec pierwszej części spotkania z repertuarem pieśni i piosenek ludowych wystąpił chór akademicki Cantabile pod dyrekcją Zofii Zborek.

Po części artystycznej przyszedł czas na  spotkanie przy stole. Rozpoczęły je przemówienia. Burmistrz Leszek Świder zwrócił uwagę na fakt, że kobiety i ich praca bywają niedoceniane. Tymczasem, jak podkreślał, jest to praca na kilka etatów – zawodowa, społeczna i rodzinna. Życzył Paniom, by częściej - nie tylko w Dniu Kobiet - słyszały podziękowania i czuły wdzięczność za to, co robią. - Życzę wam, by przez cały rok wszyscy mężczyźni o was pamiętali. Bo za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta - dodał.

- To że za sukcesami mężczyzn stoją kobiety, to prawda, bo za nami stoi Matka Boska – dopowiedział ksiądz proboszcz , otrzymując razem z burmistrzem owacyjne brawa od Pań.

Życzenia złożył Paniom również prezes OSP, odczytując wierszowy list na ich cześć,  a sołtys Józef Filas wręczył wszystkim zebranym kobietom po kwiatku. Już po życzeniach zebrani zaśpiewali paniom „Sto lat”, a następnie wszyscy zasieli do stołów do poczęstunku i wspólnej biesiady.

2018-03-02-Dzień Kobiet w Rdzawce

2 marzec 2019