Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

27 kwi 2022

EKO-majówka w Rabce-Zdroju. Piknik kulturowo-ekologiczny

Zapraszamy do udziału w EKO-majówce, pikniku kulturowo-ekologicznym organizowanym przez Stowarzyszenie Lokomotywa przy współpracy z Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju. Piknik odbędzie się 15 maja w rabczańskim amfiteatrze w godz. 14.00-18.00. Będzie skierowany do wszystkich mieszkańców gminy Rabka-Zdrój i będzie mówił o sprawach im bliskich, o powietrzu, wodzie, glebie i śmieciach.

Co ciekawego w tej edycji?

• GRA TERENOWA w wykonaniu błyskotliwego zespołu Gry Terenowe Nowy Targ
  • BEZPŁATNE WYMIANY ubrań i sadzonek
  • KONKURSY Z NAGRODAMI
  • WYSTĘPY NA SCENIE w wykonaniu Teatru Kultureska z Krakowa oraz Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej
  • konkurs na EKO-MIEJSCE 2022 dla punktów gastronomicznych
  • TARGI EKOLOGICZNE
  • DEGUSTACJE domowego jedzenia na biodegradowalnych naczyniach
  • WYSTĄPIENIA EXPERTÓW dotyczących wpływu zanieczyszczeń na człowieka, życia w duchu Zero Waste, alternatywnych źródeł energii
  • ZAJĘCIA DLA DZIECI
  • ZBIÓRKA PROBLEMTYCZNYCH ŚMIECI (zużyte baterie, żarówki, elektrośmieci, przeterminowane leki)
  • ZBIÓRKA NAKRĘTEK
  • na żywo i online na fb/stowarzyszenie.lokomotywa

Eko-majówka 2022 jest wydarzeniem kulturalnym o charakterze ekologicznym organizowanym w Rabce-Zdroju już po raz trzeci. W 2019 r. odbyła się na żywo, w 2021 w formie wydarzenia online. W 2022 r, bazując na sprawdzonych formułach, proponujemy formę mieszaną, hybrydową – wydarzenie odbędzie się zarówno na żywo, jak i w intrenecie. Ma na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki ekologicznej i wzrost ich wrażliwości na ochronę środowiska i zmiany klimatu. Będzie skierowany do różnych grup wiekowych, zarówno rodzin z dziećmi, jaki i osób starszych. Będzie mówił o sprawach im bliskich, zarówno czystości powietrza, jak i dbania o wodę i ziemię, działań less waste, ekologicznych upraw i segregacji śmieci. Mocnymi punktami wydarzenia będą występy na scenie amfiteatru: spektakl Teatru Kultureska, występy Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, wystąpienia specjalistów i przedstawicieli samorządu. Chcemy dać mieszkańcom rzetelną informację na temat działań podejmowanych przez powiat nowotarski w zakresie ochrony klimatu i środowiska i wysłać w Polskę jasny przekaz, że w powiecie ta tematyka jest tematem ważkim. Na scenie odbędzie się też rozstrzygnięcie konkursu na EKO-miejsce 2020.

Równolegle do występów na scenie będzie działała też strefa targowa, gdzie w ramach TARGÓW EKOLOGICZNYCH zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy i organizacje promujące proekologiczne rozwiązania w życiu codziennym. Będzie też stanowisko ekodoradcy, u którego mieszkańcy znajdą odpowiedzi na temat aktualnych możliwości dofinansowań do przejścia na zielone ciepło i energię. Wydarzenie będzie sposobem promocji lokalnych wytwórców, zarówno żywności, jak i rzemieślników. Będzie też okazją do wzmacniania działań wspólnotowych i wzajemnej pomocy – wymiany ubrań i sadzonek roślin, które idealnie wpisuje się w terminarz wiosennych porządków. W tej sekcji odbędą się też zajęcia dla dzieci z kreatywnego upcyklingu. Tutaj będzie też możliwość degustacji domowych wyrobów na biodegradowalnych naczyniach. Dostępna do zwiedzania będzie też wystawa edukacyjna dotycząca czystości powietrza.

Większość wydarzeń zaplanowaliśmy w miejscu sprawdzonym i posiadającym odpowiednią infrastrukturę – rabczańskim amfiteatrze, ale żeby podkreślić walory Parku Zdrojowego oraz Bulwarów nad Poniczanką, zaplanowaliśmy tam grę terenową dotyczącą natury i aspektów ochrony środowiska.

Całe wydarzenie będzie można śledzić na żywo w internecie.

TO WYDARZENIE NIE ODBĘDZIE SIĘ BEZ WASZEGO UDZIAŁU!

TARGI EKOLOGICZNE

Prowadzisz biznes świadomy ekologicznie? Pochwal się tym na TARGACH EKOLOGICZNYCH!

Zgłoszenia w formularzu https://forms.gle/SUYuFzQbGzSM6kzt9

KONKURS NA EKO-MIEJSCE 2022

Chcemy zmieniać Rabkę na lepszą, przyjazną środowisku, zdrowszą, wrażliwą na potrzeby mieszkańców. Nie wszystko da się zrobić od razu, ale wspólnym działaniem możemy zrobić krok do przodu. Na początek planujemy ranking punktów gastronomicznych – pod kątem ekologii. Jeśli ochrona środowiska jest ważna w Twoim biznesie, zachęcamy do zgłoszenia w formularzu https://forms.gle/4968XxDTj8CKhy8K6

MASZ PROBLEM? ZAPYTAJ!

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących zwłaszcza segregacji śmieci, co, gdzie, dlaczego?

Zbierzemy je, znajdziemy odpowiedź i przedstawimy podczas EKO-majówki. Wpisujcie pod tym postem. https://www.facebook.com/stowarzyszenie.lokomotywa/photos/gm.513911816957287/4902800513179500

POTRZEBUJEMY WOLONTARIUSZY!

Na zgłoszenia czekamy pod mailem

KONTAKT:

Stowarzyszenie Lokomotywa