30 gru 2020

EKOINTERWENCJA - zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowej

Informuje się, że kontrolę przepisów uchwały antysmogowej w gminie Rabka-Zdrój przeprowadza Straż Miejska, poprzez pobranie próbek odpadu paleniskowego z gospodarstw domowych, a następnie przekazuje je do laboratorium, celem uzyskania ekspertyzy, czy doszło do spalania substancji niedozwolonych, a zwłaszcza śmieci.

Naruszenie przepisów uchwały antysmogowej, a zwłaszcza spalanie śmieci, każdy mieszkaniec może zgłosić telefonicznie dzwoniąc do Straży Miejskiej pod nr tel. 18 26 79 263, 725 559 558, lub elektronicznie poprzez mobilną aplikację Ekointerwencja - TUTAJ, którą można pobrać ze strony Urzędu, lub ze sklepu dla urządzeń mobilnych.

Osoba naruszająca przepisy uchwały  antysmogowej może zostać ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.

Od 1 lipca 2017 r. nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (paliw, gdzie drobnego węgla kamiennego – ziarno 0-3 mm – jest więcej niż 15% oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata).

Od 1 stycznia 2023 r. dopuszczone do użytkowania będą tylko piece i kominki o sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80% lub spełniające wymagania ekoprojektu. Wymagania ekoprojektu zostały przyjęte jednolicie dla całej UE i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne normy emisji pyłu, tlenku węgla, ograniczonych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej. Na zmianę systemu ogrzewania można otrzymać dotację, o którą można zapytać u Ekodoradcy w Urzędzie, lub dzwoniąc pod nr tel.: 18 26 80 472.

Informuje się, że Rabki-Zdroju nie ma już w rankingu miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem w Polsce. https://krakowskialarmsmogowy.pl/2020/11/30/najbardziej-rakotworcze-powietrze-w-polsce-pas-prezentuje-ranking-miast/