30 kwi 2024

Romer najlepszy w województwie

Drużyna I LO im. Eugeniusza Romera w składzie: Kacper Sutor, Mikołaj Małysz, Ignacy Staniszewski, Michał Tupta i Bartłomiej Pardo zwyciężyła w IX Małopolskim Turnieju Debat Historycznych IPN.

W półfinałowym pojedynku uczniowie Romera, debatując nad tezą: „Działania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie były najlepszym możliwym narzędziem wywierania presji na aliantów zachodnich”, pokonała I LO w Krakowie. Natomiast w finałowym starciu, które odbyło się w dniu 25 kwietnia 2024 roku, licealiści Romera debatowali nad tezą „Walka z Kościołem przyniosła komunistycznej władzy w PRL więcej szkód niż pożytku”, licealiści Romera pokonali drużynę Liceum w Libiążu.

Generalna zasada potyczki na argumenty polega na tym, że jedna ekipa (propozycja) broni zadanej tezy, a druga (opozycja) stara się ją obalić. O tym, kto jest propozycją, a kto opozycją decyduje losowanie, a o wyniku debaty – przysłuchujące się jej jury. W finałowym pojedynku licealiści z Romera byli propozycją i bronili postawionej tezy, a zwycięstwo w debacie gwarantuje im prawo reprezentowania województwa małopolskiego podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w ogólnopolskim finale, bardzo dziękujemy także opiekunce Pani dr Annie Morawskiej za przygotowanie i wspieranie naszej drużyny.