02 mar 2022

IX Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu – podsumowanie

IX Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu przeszła do historii.  Impreza tradycyjnie  rozpoczęła się defiladą  11 Uniwersytetów III Wieku i organizacji senioralnych    z Polski i Austrii. Z powodu agresji Rosji  zawodnicy ukraińscy nie wzięli udziału  w Senioriadzie. Na znak solidarności z narodem ukraińskim  nasi słuchacze  podczas uroczystego przemarszu grup zawodników  nieśli tabliczki z nazwami  miast ukraińskich, które miały uczestniczyć w naszej imprezie. Na stoku palił się znicz, przy nim stała donica  z niebieskimi i żółtymi bratkami. Zorganizowaliśmy, wśród uczestników, zbiórkę na pakiety startowe dla zawodników z Łucka                 i innych stowarzyszeń z Ukrainy. Zebrano 1310,00 zł.  860,00 zł przeznaczamy na pokrycie kosztów zamówionych pakietów (medale, kamizelki z numerami startowymi) a 450,00 zł przekażemy na pomoc dla Ukraińców przebywających w Rabce-Zdroju.

Wszystkich obecnych powitali:  Beata Śliwińska – członek Komitetu Organizacyjnego Senioriady i Marek Szarawarski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Senioriad, pomysłodawca imprezy.

Uroczystość zaszczycili  swoją obecnością:

Leszek ŚWIDER – Burmistrz Rabki–Zdroju

Tadeusz RAFACZ- Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego

Michał SKOWRON – Przewodniczący Rady Miasta Rabki-Zdroju

Witold LATUSEK - Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rabce – Zdroju

Marek ŚWIDER - dyrektor I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju

Bolesław BARA - Dyrektor CKPiS RABKA-ZDRÓJ

Monika CHLEBEK – Koordynator ds. medycznych "Uzdrowisko-Rabka" S.A.

Stanisław KIERSZTYN, Stanisław ŻÓŁTEK - Radni Powiatu Nowotarskiego,

Marek PILCH - Ambasador Zdrowego Stylu Życia "Głosu Seniora"

Główni sponsorzy: Województwo Małopolskie, Burmistrz Rabki–Zdroju i Starosta Nowotarski.

PATRONAT  HONOROWY:

• Leszek ŚWIDER – Burmistrz Rabki – Zdroju
  • Krzysztof  FABER – Starosta Powiatu Nowotarskiego
  • Wiesława BORCZYK - Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW

PARTNERZY, SPONSORZY

• Marek WIERZBA – Przewodniczący komisji zdrowia Sejmiku Woj. Małopolskiego
  • Andrzej DUBIEL – twórca znicza i statuetek (po raz DZIEWIĄTY właściciel Dubiel Vitrium rabczańskiej firmy znanej na całym świecie!!!
  • Uzdrowiska Rabka SA przygotowało pakiety pamiątkowe dla wszystkich UTW
  • Agnieszka WIETRZYK Kwiaciarnia „Niby nic” ofiarowała szklany znicz i kwiaty
  • Rafał ŚCIANEK – twórca rabczańskich kamieni curlingowych „Firma Szlif”

WOLONTARIUSZE

• Uczniowie LO E.Romera w Rabce-Zdroju
  • OSP (Ochotnicza Straż Pożarna)  Chabówka
  • Młodzież z 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju
  • Straż Miejska w Rabce-Zdroju
  • Komisariat Policji w Rabce-Zdroju
  • Członkowie Rabczańskiego UTW

Patronat medialny objęli dziennikarze i fotoreporterzy z redakcji prasowych, internetowych oraz telewizji: Tygodnika Podhalańskiego, Wiadomości Rabczańskich, Głosu Seniora, Gorce24pl, Podhale 24pl, Podhale Region, Goral Info, Małopolska Online, nowytarg24.tv.

Pochodnię „Świętego ognia”  Senioriady przynieśli maratończycy oraz uczniowie rabczańskiego I LO im. E.  Romera (CV – uczestników „Sztafety ognia” w załączeniu). Po zapaleniu znicza i wypowiedzeniu przez organizatorów sakramentalnej formuły nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Zawodnicy udali się  na miejsca sportowych rywalizacji.

ZESTAWIENIE KONKURENCJI, LICZBY UCZESTNIKÓW i  MIEJSC ZAWODÓW

W 8 konkurencjach wystartowało 142 zawodników. Dopingowało ich blisko100 kibiców.

Konkurencja

Liczba uczestników

Miejsce zawodów

Slalom gigant

Stok „U Żura”

Nordic Walking

Pomniki i tablice pamiątkowe R-Z

Biegi

Stadion Miejski im. Antoniego Matery

Kręgle curlingowe

Lodowisko

Rzut śnieżkami do celu

Amfiteatr

Zjazd na dętkach

Stok „U Żura”

Brydż

Biuro RUTW

Szachy

Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa

W slalomie gigancie i biegach obowiązywał podział na grupy wiekowe 50+, 55+, 60+, 65+, 70+, 75+, 80+ ,85+.

Nordic Walking, wyłączony z klasyfikacji ogólnej,  połączono  z poszukiwaniem pomników oraz  tablic pamiątkowych w naszej miejscowości  i dokumentowaniem obiektów zdjęciami.   Zawodnicy z uznaniem wypowiadali się na temat oryginalnego konkursu a jurorzy bardzo wysoko ocenili wykonane zadania przez drużyny NW.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Nordic Walking Gorczański polegał na dotarciu do Schroniska PTTK i uzyskaniu pamiątkowego stempla „Zdobywca Maciejowej”. Pieczęć będzie dostępna do 30 V br.

Podczas uroczystego zakończania wręczona również puchary dla najwcześniej urodzonej zawodniczki  i najstarszego zawodnika. Nagrodzeni zostali Teresa Krzykawska z Wojkowic  i  Cecylian Kiliński   z Andrychowa.

WYNIKI KLASYFIKACJI DRUŻYNOWEJ IX ZIMOWEJ OGÓLNOPOLSKIEJ SENIORIADY

Liczba punktów

KĘTY

ANDRYCHÓW

RABKA-ZDRÓJ

NOWY TARG

NOWY SĄCZ

BYTOM

UR KRAKÓW

PSZCZYNA

WOJKOWICE

DĄBROWA GÓRNICZA

WIEDEŃ

Sprawna organizacja Senioriad to zasługa Komitetu Organizacyjnego, partnerów, wolontariuszy a przede wszystkim  studentów Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pełniących funkcje opiekunów, przewodników, organizatorów prowadzących konkurencje         i wręczających medale.

Wszystkim za odpowiedzialne wykonanie zadań serdecznie dziękuję.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Senioriady

Marek Szarawarski