1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 73 - Silny wiatr!3Dyżury Pracownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego 3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
15 maj 2019

Informacja Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju

Na  terenie  Gminy Rabka-Zdrój w miejscu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w nieruchomościach zamieszkałych od godziny 6.00 do 22.00.

Z kontroli nieruchomości sporządza się protokół.

Należy pamiętać, że kolor czy zapach dymu wydobywającego się z komina nieruchomości nie jest jednoznacznym wskaźnikiem, że w instalacji grzewczej budynku spalane są odpady.

Zgłoszenia  są dla Straży Miejskiej ważnym sygnałem, że należy przeprowadzić kontrolę instalacji grzewczych, oraz  sposób gospodarki odpadami na posesji lub w zakładzie.

Zgłoszenia  są  przyjmowane: całą  dobę  można  pozostawić  informację  na  automatycznej  sekretarce, każde zgłoszenie  zostanie  sprawdzone  tel. 18 2679263  poczta elektroniczna –     w godzinach pracy Straży Miejskiej  8:00  -  22:00  z wyjątkiem  dni wolnych od pracy.

Każde  zgłoszenie jest  przyjmowane, jeżeli zgłaszający pozostawia informację o tym, że prosi o zwrotną informację  o zakończeniu postępowania to taką informację otrzymuje. Jeżeli zgłaszający chce  pozostać anonimowy jego dane są anonimizowane.

Jakiej kary może się spodziewać ktoś, kto pali w piecu śmieciami? Na miejscu można ukarać taką osobę mandatem do 500 złotych. Ale jeśli ktoś odmawia przyjęcia mandatu, wtedy sprawa  trafia  do  Sądu, albo funkcjonariusz  Straży Miejskiej  będzie  pobierał próbki, które trafią do laboratorium.

Jeśli wyniki pozwolą stwierdzić, że były palone odpady, wtedy trzeba się liczyć z karą grzywny w sądzie, która sięga nawet 5 tysięcy złotych, plus koszty postępowania.

Niektórzy uważają, że strażnicy nie mają prawa wchodzić do prywatnego domu bez nakazu. Panuje u nas przekonanie, że dom jest taką naszą prywatną przestrzenią, gdzie bez nakazu prokuratorskiego nikt nie może wejść. Ale mamy też przepisy ustawy Prawa ochrony środowiska, gdzie artykuły 379 i 380 mówią szczegółowo, że organ kontrolny może wejść na nieruchomość i dokonać takiej kontroli. Jeśli mieszkaniec nam to uniemożliwia, popełnia przestępstwo z artykułu 225 Kodeksu karnego.