02 wrz 2022

Jubileusz 100-lecia Urodzin Pani Stefanii

27 sierpnia 2022 roku Pani Stefania Konieczna z domu Smółka ukończyła 100 lat. Ten dzień, to nie tylko zaszczyt dla Jubilatki i wielkie święto rodzinne, ale również ważne wydarzenie w historii Gminy Rabka-Zdrój. To doniosła i niecodzienna chwila, która budzi wzruszenie, uznanie i szacunek nie tylko najbliższej rodziny, ale także nas wszystkich.

Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia, to czas w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości. Pani Stefanii dane było przeżyć cały wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nim związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Tak sędziwy wiek jest naszym wspólnym drogocennym dziedzictwem.

Stefania Konieczna całe dzieciństwo spędziła w Skawie, gdzie pomagała rodzicom (Zofii i Józefowi) w prowadzeniu niewielkiego gospodarstwa rolnego. Tam też skończyła szkołę podstawową. Jej pasją od dziecka, która pozostała do dnia dzisiejszego, jest czytanie książek.

Z perspektywy 100 lat, życie Pani Stefanii było przeplatane ciężkimi jak i spokojniejszymi okresami. W 1940 roku poślubiła Franciszka Koniecznego, chorążego wojska polskiego, który wraz z siostrą, bratem i szwagrem (bratem Stefanii) założyli komórkę podziemną, mającą na celu przyczynić się do walki z okupantem niemieckim. Niestety działalność została szybko zakończona z powodu aresztowań. Brat, siostra i szwagier Franciszka zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Ten ostatni został zamordowany w Oświęcimiu. Pozostałe osoby przeżyły. Jedyną osobą, której udało się uniknąć aresztowania, był mąż Pani Stefanii. Ciągła ucieczka i ukrywanie się na terenie całego kraju, a potem przydziały wojskowe spowodowały, że syn Marian urodził się w Wałczu, córka Krystyna w Bydgoszczy, kolejny syn Edward w Siedlcach a najmłodszy Janusz w Rabce.

Z Rabką rodzina związana jest od 1952 roku, kiedy mąż Pani Stefanii został kierownikiem Oficerskiego Domu Wypoczynkowego mieszczącego się w budynku obecnego szpitala miejskiego. Tragicznymi wydarzeniami dla Pani Stefanii była śmierć najstarszego syna Mariana, który zginął we wrześniu 1959 roku w wypadku samochodowym oraz śmierć męża Franciszka, który zmarł w marcu 1960 roku. Wychowanie trójki dzieci spadło na barki Pani Stefanii. Podjęła ona wówczas pracę pomocy medycznej w Dziecięcym Ośrodku Sanatoryjno-Prewencyjnym (obecnie IGiChP). Może mieć pełną satysfakcję, że udało jej się samotnie wychować i wykształcić troje dzieci. Obecnie córka i starszy syn są na emeryturze a młodszy jest profesorem matematyki na University of Mary Washington we Fredericksburgu w Stanach Zjednoczonych. Ma pięcioro dorosłych wnuków i troje prawnuków. Od kilku lat Pani Stefania mieszka w Sosnowcu, gdzie opiekuje się nią córka Krystyna.

Jubilatce życzymy dużo zdrowia, a córce wytrwałości w opiece nad Mamą.