27 sie 2021

Koncert w Muzeum

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Centrum Kultury, Sportu i Promocji oraz Muzeum im. Władysława Orkana byli organizatorami koncertu organowo - kameralnego pod honorowym patronatem Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra. 26 sierpnia, przed zgromadzoną w zabytkowym kościółku publicznością, wystąpili: Katarzyna Mateja – skrzypce, Marek Drescher - trąbka, trąbka piccolo i dr Łukasz Mateja - organy.

W programie koncertu znalazły się utwory takich kompozytorów jak m.in. Bach, Purcell, Haendel, Clarke, Muffat, Charpentier. Łukasz Mateja, który był konferansjerem koncertu, zanim omówił program i zaprezentował wykonawców, podkreślił, że najważniejszym "bohaterem" koncertu są znajdujące się w starym kościółku organy z 1778 roku i są jednym z niewielu zachowanych zabytków na terenie Polski, na którym można grać. - Ten instrument powinien być dumą Rabki i całej okolicy. Dzisiaj będziemy się starali pokazać go w pełnej krasie - dodał. Gośćmi koncertu byli m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron, dyrektor CKSiP Bolesław Bara i dyrektor Teatru Rabcio Zbigniew Wójciak. Artystów powitał zastępca dyrektora Muzeum Orkana Wojciech Kusiak. Po koncercie licznie zgormadzona publiczność gromkimi brawami oklaskiwała muzyków, a przedstawiciele samorządu wręczyli wykonawcom bukiety kwiatów. - Dziękujemy, że mieliśmy zaszczyt i przyjemność posłuchać muzyki na tak wysokim poziomie - dziękował dyrektor Bolesław Bara. - Niech ten dzisiejszy koncert będzie preludium do kolejnych.