21 lip 2021

Mieszkania dla młodych

Rabka-Zdrój, wspólnie z kilkunastoma gminami z terenu województwa małopolskiego, przystąpiła do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska z siedzibą w Brzesku. Wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, spółka ta planuje budowę mieszkań na wynajem, współfinansowanych ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, np. młodych małżeństw, ale mają możliwość opłacania czynszu. SIM to nowa forma istniejących już Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Obok Rabki-Zdroju, porozumienie z KZN podpisały m.in. gminy Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Korzenna, Proszowice, Stary Sącz czy Zakliczyn. Gmina Rabka-Zdrój ma możliwość pozyskania grantu z Funduszu Dopłat na partycypację w budowie mieszkań w wysokości 10% wartości inwestycji (do 3 mln zł), które przekaże spółce SIM jako wkład własny, obejmując w niej udziały. Przekazuje też grunt pod inwestycję. Dzięki temu spółka samorządowa będzie mogła pozyskać środki na inwestycje w Banku Gospodarstwa Krajowego.