22 maj 2017

Muzeum na medal

W sobotę w Muzeum Regionalnym im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbyła się doroczna Noc Muzeów, na którą muzealnicy przygotowali ciekawe atrakcje. Pierwszym wydarzeniem były warsztaty dla dzieci prania tradycyjnymi metodami. Późnym popołudniem, dla starszych widzów wystąpił zespół pathMan w składzie z dwoma tutejszymi muzykami -Piotrem Koleckim i Piotrem Majerczykiem, wespół z Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim. Następnie przybyli do starego kościółka goście wzięli udział w wyjątkowej dla Muzeum Orkana uroczystości wręczenia Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który na ręce dyrektora Zbigniewa Wójciaka, w obecności starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera, przekazał poseł Edward Siarka. - Mam nadzieję, że to odznaczenie będzie jednym z tych, które wpisują się w podziękowania dla muzeum za wkład w kulturę Rabki, ale i Polski - podkreślił parlamentarzysta, informując przy tej okazji, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało milion złotych na rozpoczęcie budowy Teatru lalek "Rabcio". Za nieustanne wspieranie działań teatru i muzeum podziękował posłowi dyrektor obu placówek Zbigniew Wójciak. - Dzięki panu posłowi będziemy mogli rozpocząć tą ważną dla nas inwestycję - podkreślił. - Ten medal jest dla tych wszystkich, którzy się przyczynili do rozwoju tej placówki - dodał i przypomniał, że wielka w tym zasługa młodej, prężnej załogi placówki, która na co dzień wykonuje kawał dobrej, choć czasami nie dostrzegalnej, ale ważnej pracy. - Dzisiaj z tego miejsca chciałem wam serdecznie podziękować.

Za przychylne spojrzenie na Muzeum Orkana i Teatr "Rabcio" słowa podziękowania usłyszał również starosta nowotarski Krzysztof Faber. - Serdecznie gratuluję wyróżnienia. To odznaczenie pokazuje jak istotne jest miejsce Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju. Aktywna działalność na różnych płaszczyznach ma wpływ na rozwój tej społeczności, a nawiązanie do przeszłości pozwala budować naszą tożsamość poprzez pielęgnowanie dawnych zwyczajów - powiedział starosta, dziękując za pracę dyrektorowi i pracownikom.

Ostatnimi punktami Nocy Muzeów były wykład Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej "O czystości słów kilka - higiena dawnej wsi", projekcja filmu "Muzeum utracone" oraz spektakl "Portki" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej.

2017-05-20-Noc Muzeów w Muzeum im. Wł. Orkana

20 maj 2017