1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 73 - Silny wiatr!3Dyżury Pracownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego 3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
18 cze 2018

O Irenie Sendlerowej w Rabce-Zdroju

W weekend Rabka-Zdrój była gospodarzem uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia Orderu Uśmiechu. To dopiero drugi przypadek w półwiecznej historii, by Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu spotykała się poza Warszawą, tym większe to wyróżnienie dla naszego miasta. Ale i okazja była wyjątkowa. Obchody rozpoczęły się w sobotę w kinie „Śnieżka”. Odbyła się tu Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach Roku Ireny Sendlerowej pt. „Irena Sendlerowa Dzieciom. Biografia i przesłanie Kawalera Orderu Uśmiechu”. Zebranych w kinie uczestników spotkania, publiczność i prelegentów witali wiceburmistrz Robert Wójciak i przewodniczący kapituły, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wiceburmistrz Wójciak przypomniał, że rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej, kobiety, która uratowała ponad 2 tysiące dzieci w czasie II wojny światowej. Stąd też wziął się pomysł, by konferencję poświęconą jej osobie zorganizować w Rabce-Zdroju – Mieście Dzieci Świata. Po wystąpieniach minutą ciszy upamiętniono zmarłego w ostatnich dniach Kawalera Orderu Uśmiechu Jerzego Koleckiego. Gośćmi specjalnymi byli Kawalerowie Orderu Uśmiechu z całego świata m.in. Polski, Białorusi, Izraela, Litwy, Niemiec i Sudanu. Zostali oni laureatami Odznaki Honorowej za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.

Głównym punktem konferencji były wykłady. O Irenie Sendlerowej mówili: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Barbara Smolińska- Theiss oraz ks. Jerzy Smoleń.

Po południu Kawalerowie Orderu Uśmiechu złożyli wizytę w Rabkolandzie, w Muzeum Orderu Uśmiechu, a następnie wzięli udział w posiedzeniu Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Decyzją kapituły Ordery Uśmiechu zostaną przyznane w tym roku 10 osobom zasłużonym w działalności na rzecz dzieci. A są to: Anna Bernat, Andrzej Danielski, Jolanta Gawlik-Kutowska, Bożena Kazanowska, Dominika Kulczyk, Adam Plackowski, Romuald Sadowski, Marta Santos Pais, Małgorzata Wieniawska i Philip Zimbardo.

2018-06-16-Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Irena Sendlerowa dzieciom, biografia i przesłanie Kawalera Orderu Uśmiechu"

16 czerwiec 2018

2018-06-16-Wizyta Kawalerów Orderu Uśmiechu w Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabkolandzie

16 czerwiec 2018