24 sty 2022

Opłatek Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan

Tegoroczne spotkanie opłatkowe Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju było inne niż zwykle. Zabrakło posiadów w siedzibie związku, tradycyjnego łamania się opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd. Spowodowane jest to pandemią koronawirusa. Mimo to górale spotkali się, by choć w symboliczny sposób podtrzymać coroczną tradycję.

Mszę świętą w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, w intencji członków Oddziału Gorczańskiego odprawiło trzech kapłanów pod przewodnictwem proboszcza i kapelana oddziału ks. Pawła Duźniaka. Oprawę muzyczną i liturgiczną mszy św. stworzyli członkowie związku oraz zespołów Robcusie i Robcanie. Większość Podhalan przyszła do kościoła całymi rodzinami, w strojach regionalnych. Towarzyszył im poczet sztandarowy Oddziału i z Koła Chabówka.

W szeregi Oddziału gorczańskiego przyjęto 2 nowych członków, którzy złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Rotę odczytał ks. Paaweł Duźniak, a ślubowali: Małgorzata Sobczak i Małgorzata Wsolak.

Po mszy prezes Wiktor Zachwieja podziękował księżom za odprawienie mszy św. i wszystkim uczestnikom w tym burmistrzowi Rabki-Zdroju Leszkowi Świdrowi za udział.

Na zakończenie Robcusie pod kierunkiem Anny Ceremugi dali krótki koncert kolęd. Przy wyjściu z kościoła można było się wpisać do Kroniki Związku i nabyć nową płytę zespołu Robcusie.