20 gru 2016

Opłatek w "Teresce"

W poniedziałek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w willi „Tereska” w Rabce-Zdroju odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przybyłych na spotkanie zaproszonych gości powitała siostra Irmina Landowska.

Przy wigilijnym stole spotkali się uczniowie szkoły i internatu, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek - Służebnic Krzyża, które pełnią posługę w placówce oraz zaproszeni goście, a wśród nich m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Ewa Przybyło, kapłani - ksiądz kapelan Józef Kapcia, ks. proboszcz Dariusz Pacula, przedstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatu - Leszek Świder i Marek Szarawarski. Obecni byli też przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, którzy prowadzą placówkę będącą filią zakładu w Laskach k. Warszawy,  s. Radosława - Anna Podgórska  – przedstawicielka  Zarządu  TOnO i Zgromadzenia FSK, prezes TOnO  Paweł Kacprzyk, Jan Krakowiak – wieloletni kierownik  domu w Rabce-Zdroju, lekarze Maria Stawowy, Anna Gawron, i Grażyna Pełka, przedstawiciele różnych instytucji, z którymi szkoła współpracuje, dobroczyńcy i ofiarodawcy: Maria Głuszak - specjalista do spraw oświaty z Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, Joanna Lelek –  dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Jadwiga Maciążek  – dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, Zbigniew Wójciak- dyrektor Teatru Lalek Rabcio, Wojciech Kusiak – wicedyrektor Muzeum Orkana, Elżbieta Karkoszka i Edward Gumuliński - prezes i wiceprezes Koła Niewidomych w Rabce-Zdroju, Urszula Chrustek – prezes Komitetu Pomocy Społecznej, Józefa Nizioł – prezes  Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Wszyscy oni najpierw obejrzeli bożonarodzeniowe przedstawienie „Dar człowieka dla Boga” w wykonaniu podopiecznych ośrodka i wychowawców. Następnie głos zabrali gospodarze i goście.

Za obecność i dotychczasową pomoc zabrała w imieniu własnym i prezesa TOnO Pawła Kacprzyka dziękowała s. Radosława. - Chciałabym życzyć wszystkim państwu i wszystkim siostrom, księżom doświadczania codziennie Bożej obecności, ciepła, wzajemnej miłości i wewnętrznej mocy w szukaniu tego, co dobre – dodała.

- W imieniu samorządu rabczańskiego chciałabym przede wszystkim bardzo podziękować za to, że prowadzicie te szkołę i że odważyliście się otworzyć również przedszkole – mówiła zwracając się do organizatorów spotkania burmistrz Ewa Przybyło. - Dziękujemy za to, że możemy was wspierać w waszym dziele.

- Cieszę się, że mogę być tutaj dzisiaj z wami. Dostrzegam ten ogrom pracy, który siostry wkładają  - nie tylko siostry – pracując z dziećmi i młodzieżą. Gratuluję i dziękuję za tę pracę, bo wiem, jaka ona jest trudna  – dodał starosta nowotarski Krzysztof Faber.- Tutaj, w ośrodku, życie toczy się troszkę inaczej niż na zewnątrz. Może gdyby to „zewnątrz” przyszło tu i zobaczyło, to by może wtedy więcej zrozumiało.

Prezes Kacprzyk życzył z kolei wszystkim, żeby potrafili być aniołem dla wszystkich potrzebujących. - Byśmy potrafili tacy być i mieli też takich aniołów na swojej drodze – podkreślił.

Na koniec głos zabrał ks. Dariusz Pacula. - Jak zwykle, bardzo serdecznie dziękujemy – mówił, dziękując serdecznie wszystkim aktorom i twórcom przedstawienia za wspaniały, pouczający występ. - Życzę wam i sobie, abyśmy tak jak św. Tereska, takie malutkie płatki róży panu Jezusowi dawali: dobrego uśmiechu, dobrych myśli, dobrego słowa, dobrych dłoni, dobrego serca. Bóg zapłać i szczęść Boże wszystkim!

Byli też inni przemawiający. Z ust każdego padło wiele ciepłych i życzliwych słów. Następnie wszyscy połamali się opłatkiem, a spotkanie kończył wspólny posiłek i kolędowanie.