23 sty 2023

Pamiętali o bohaterach Powstania Styczniowego

W Rabce-Zdroju odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na bezimiennym grobie powstańców na cmentarzu parafialnym przy ulicy Orkana. Widnieje na nim tabliczka z inskrypcją „Tu spoczywają nieznani z nazwiska powstańcy z 1863 roku”. Kwiaty przy mogile, przy której stanęła warta honorowa złożyli m.in. wiceburmistrz Małgorzata Gromala, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Żółtek i radny powiatowy Stanisław Kiersztyn i młodzież szkolna. W uroczystościach uczestniczyli harcerze, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, mieszkańcy i uczniowie rabczańskich szkół. Historię powstania i okoliczności walki o niepodległość przypomnieli inicjator obchodów Stanisław Kiersztyn oraz Artur Kołodziej. Po spotkaniu na cmentarzu, uczestnicy uroczystości udali się do kościoła św. Marii Magdaleny na mszę świętą w intencji Ojczyzny i powstańców. Ksiądz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów rocznicy Powstania Styczniowego, bo jak podkreślił, to karta historii, o której nie możemy zapomnieć. Po mszy wierni odśpiewali „Boże coś Polskę...”. Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie Integracji Lokalnej GIL, Centrum Kultury, Sportu i Promocji oraz Drużyna Wielopoziomowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” Hufca Podhalańskiego ZHP.

2023-01-22-Uroczystości z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego

23 styczeń 2023