23 mar 2023
www.malopolska.uw.gov.pl/

Pieniądze na rozwój czytelnictwa

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił wyniki tegorocznego dofinansowania w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. O dofinansowanie ubiegały się również placówki z terenu gminy Rabka-Zdrój. Trzy go otrzymały. Placówka wychowania przedszkolnego Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 3 w Rabce-Zdroju otrzymała 3 125,00 zł, Szkoła Podstawowa nr 2 w Rabce-Zdroju - 15 000,00 zł, a Szkoła Podstawowa nr 4 w Rabce-Zdroju - 5 000,00 zł. Za pieniądze te zostaną zakupione m.in. książki i elementy wyposażenia. - Chociaż postęp techniki pozwala korzystać z literatury na różnego rodzaju nośnikach, nadal jej tradycyjna, książkowa forma pozostaje niezwykle ważna. Szczególnie najmłodsi czytelnicy właśnie w ten sposób poznają świat baśni, przygód i nauki. Współczesne biblioteki, zarówno te dostępne w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach, muszą nieustannie poszerzać i rozwijać swoją ofertę. Odpowiedzią na tę potrzebę są przyznawane już po raz kolejny rządowe środki finansowe. W tym roku w Małopolsce trafią one do 153 placówek wychowania przedszkolnego, 305 szkół, 2 bibliotek pedagogicznych i 9 filii bibliotek pedagogicznych. To właśnie tam półki wypełnią zarówna klasyka, jak i nowości literackie. To środki na zakup książek, ale też na wyposażenie bibliotek, jak i organizację spotkań autorskich, wystaw i konkursów - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Program jest kontynuacją programu rządowego (z lat 2016-2020), którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.