07 mar 2022

Pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 6 marca w Rabce-Zdroju, z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, rozegrany został bieg pamięci "Tropem Wilczym". Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na temat żołnierzy wyklętych.

Start biegu był na deptaku przed amfiteatrem. Sygnał do rozpoczęcia dał burmistrz Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji Bolesława Bara i towarzyszący członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" im. mjr Józefa Kurasia Ognia. Bieg został rozegrany na dystansie 1963 metrów, a liczba ta, to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek.

W biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Rabce-Zdroju uczestniczyły 163 osoby z gminy  Rabka-Zdrój, Kasinki Małej , Raby Wyżnej, ze Szczyrzyca, Maruszyny,  Ludźmierza, Białki Tatrzańskiej, Pieniążkowic, Czarna Góra, Waksmund, Olszówka, Skomielna Biała, Mszana Dolna, Spytkowice, Skawa, w czterech kategoriach wiekowych. Trasa tegorocznego biegu wiodła przez Park Zdrojowy, a start i meta były w amfiteatrze. Na metę jako pierwszy dobiegł PIOTR SZAL ze Rdzawki. Wszyscy uczestnicy biegu zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę, którą serwowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce. Następnie uczestnicy biegu i zaproszeni gości obejrzeli prezentację „Dziewczyny Niezłomne”  wykonaną przez 1 WDH im. Danuty Siedzikówny „Inki” Hufca Podhalańskiego ZHP w Rabce-Zdroju

Atrakcją obchodów był GAZ 63, radziecka ciężarówka z napędem 4x4 produkowana w latach 1948-1968 w zakładach przemysłowych Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod, którą odnowili i zaprezentowali pod muszlą rekonstruktorzy z Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego ,,BŁYSKAWICA”  im. mjra Józefa Kurasia ,,Ognia”.

Organizatorem biegu było Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju, a na szczeblu ogólnopolskim Fundacja Wolność i Demokracja.

Główny organizator  serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie:

- Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce pod dowództwem Dariusza Paprockiego - za pyszną wojskową grochówkę i zabezpieczenie trasy biegu;

- Podhalańskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" im. mjr Józefa Kurasia Ognia

- GOPR Rabka-Zdrój

- Straży Miejskiej i Policji