Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

29 cze 2021

Rabka stawia na ekologię

Rabka-Zdrój dołączyła do samorządów, które w trosce o czyste powietrze, chcą wyeliminować spalanie węgla na swoim obszarze. W poniedziałek Rada Miejska w Rabce-Zdroju podjęła tzw. uchwałę antywęglową, która rozpoczyna proces wprowadzania na terenie stref A i B zapisów zabraniających używania tzw. kopciuchów, czyli starych pieców na węgiel, będących głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Podczas XXXVI sesji Rady Miejskiej rada przyjęła uchwałę w sprawie wystosowania apelu Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, adresowanego do Zarządu i Sejmiku Województwa Małopolskiego, dotyczącego wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla na obszarze uzdrowiska, w wydzielonych strefach ochronnych A oraz B. Było to projekt burmistrza Leszka Świdra, który od dawna przekonuje, że to kierunek, który pozwoli wygrać walkę z zanieczyszczeniem powietrza, a co za tym idzie, wpłynie na popularność uzdrowiska i zwiększy jego atrakcyjność turystyczną.