26 maj 2017

„Rabka w literaturze, literaci w Rabce”

Pod tym tytułem w Parkowym Dworku w Rabce-Zdroju odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez stowarzyszenie Kulturowy Gościniec i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie pod patronatem burmistrz Ewy Przybyło i rektora prof. Kazimierza Karolczaka, na której odkrywane są związki wielkich pisarzy i poetów z Rabką. Warto dodać, że uzdrowisko odwiedzali i nierzadko tworzyli w nim wielcy autorzy jak Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Edward Odyniec, Halina Poświatowska, Kornel Makuszyński czy Maria Kownacka. Celem konferencji jest odkrycie i utrwalenie - bliższych niż się do tej pory wydawało - związków literatów z naszym miastem i wpływu, jaki Rabki-Zdrój wywarła na ich twórczość.

W uroczystym otwarciu konferencji wziął udział wiceburmistrz Robert Wójciak, który opowiedział zebranym o walorach uzdrowiska, zaprezentował filmik promujący m.in. Park Zdrojowy i zachęcił do zwiedzenia miasta. - Nasze miasto staje się coraz bardziej rodzinne. Obserwujemy, że przyjeżdża do nas coraz więcej matek z dziećmi. Rabka-Zdrój stała się miastem, w którym można zadbać o siebie, swój wygląd, zdrowie i kondycję fizyczną - dodał. Na koniec życzył wszystkim uczestnikom udanych obrad.

Prof. Zofia Budrewicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sprawująca opiekę merytoryczną na konferencją, dziękowała Janowi i Katarzynie Ceklarzom z Kulturowego Gościńca za organizację tego ważnego dla badań nad literaturą sympozjum. Wyraziła również zadowolenie z faktu, że konferencja odbywa się w Rabce-Zdroju dzięki wsparciu władz miasta.

Ze strony Jana Ceklarza, prezesa Kulturowego Gościńca, padły podziękowania dla patronów honorowych konferencji – rektora  prof. Kazimierza Karolczaka i burmistrz Ewy Przybyło. - Dzięki życzliwości Urzędu Miasta i burmistrz możemy cieszyć się tym wydarzeniem - podkreślił.

A dziekan wydziału filologicznego UP  w Krakowie prof. Piotr Borek dodał, że bardzo się cieszy z tej inicjatywy. - Ta konferencja nie wzięła się z niczego. W od wielu lat w instytucie filologii prowadzone są badania nad regionami i cieszymy się, że teraz zajrzeliśmy również do Rabki-Zdroju - powiedział i oficjalnie w imieniu władz krakowskiej uczelni otworzył naukowe spotkanie.

Rabczańska konferencja zgromadziła historyków, literaturoznawców, kulturoznawców, antropologów i językoznawców z całej Polski. Wygłoszone na niej wykłady znajdą się w monografii, która będzie trwałym śladem po konferencji.

2017-05-26-Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Rabka w literaturze, literaci w Rabce"

26 maj 2017