1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 73 - Silny wiatr!3Dyżury Pracownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego 3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
04 maj 2023

Rusza sprzedaż końcowa węgla sprowadzonego w ramach preferencyjnego zakupu paliwa stałego dla gospodarstw domowych

Informujemy, że od 8 maja 2023 r. w Gminie Rabka-Zdrój rusza sprzedaż końcowa węgla sprowadzonego w ramach preferencyjnego zakupu. Sprzedaż odbywa się bez limitów ilościowych oraz ograniczeń terytorialnych. Takie zmiany wprowadza podpisana 27 kwietnia 2023 r. przez prezydenta nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Zmiany w ustawie zakładają:

1) wydłużenie okresu działania ustawowego systemu dystrybucji węgla;
Mieszkańcy mogą składać wnioski do 30 czerwca br. na węgiel pozostały w gminie, co pozwoli na wyprzedanie ewentualnie posiadanych przez gminy zasobów węgla. Sprzedaż końcowa może być prowadzona najpóźniej do 31 lipca 2023 r.

2) brak limitu ilościowego;
Zniesienie istniejącego limitu ilościowego przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. Tym samym niezależnie czy mieszkaniec zakupił już węgiel w ilości maksymalnej przewidzianej ustawą, będzie mógł zakupić dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych.

3) węgiel dla mieszkańców innych gmin.
Zgodnie z nowelizacją jest możliwy zakup węgla w innej gminie, o ile wnioskodawcy są uprawnieni do dodatku węglowego.

Na dzień 2 maja 2023 roku Gminie Rabka-Zdrój pozostała  następująca szacunkowa ilość paliwa stałego przeznaczonego do sprzedaży końcowej: 261,5t węgla, w tym: 157t ekogroszku, 48,5t orzecha, 56t kostki.

Cena za 1tonę paliwa stałego wynosi 1800,00 zł.

Wnioski o preferencyjny zakup węgla w ramach sprzedaży końcowej można składać w Gminie Rabka-Zdrój od 8 maja 2023 r. do momentu ogłoszenia na stronie internetowej Gminy wyczerpania danego sortymentu, ale nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Wnioski można złożyć:

- za pomocą Platformy ePUAP: /n61qqa2j0b/skrytka

W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup  opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

- osobiście na Dzienniku Podawczym Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2

- za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2, 34-700 Rabka-Zdrój

Weryfikacja wniosków i procedura postępowania:

1. Wnioski podlegają weryfikacji, w szczególności w zakresie wypłacenia dodatku węglowego na rzecz gospodarstwa domowego, w skład którego wchodzi wnioskodawca.
  2. Po pozytywnej weryfikacji wniosku mieszkaniec zostanie poinformowany (mailowo lub telefonicznie – zgodnie z informacją udzieloną na wniosku) o cenie za zamówiony asortyment oraz terminie, w którym należy dokonać wpłaty.
  3. Po uiszczeniu należnej opłaty Urząd Miejski w Rabce-Zdroju zgłosi do składu KGM Lubień, iż dana osoba jest uprawniona do odbioru węgla. W celu ustalenia terminu odbioru i innych dodatkowych usług skład KGM Lubień będzie się kontaktować bezpośrednio z osobą uprawnioną do odbioru węgla.

UWAGA!

Złożenie wniosku oznacza zobowiązanie się do zakupu węgla i na wnioskowany sortyment oraz tonaż jest zakładana rezerwacja, więc jeśli zdecydujecie się Państwo na złożenie wniosku, to prosimy o niezwłoczne dokonanie zakupu.

Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że zostanie złożony wniosek, ale ostatecznie zrezygnują Państwo z zakupu, to prosimy o jak najszybsze złożenie rezygnacji z zakupu, ponieważ umożliwi nam to odblokowanie dalszej sprzedaży danego sortymentu węgla innym zainteresowanym klientom.

Aktualizacja informacji o dostępności poszczególnych sortymentów węgla będzie zamieszczana na naszej stronie internetowej. Jeśli więc interesuje Państwa konkretny rodzaj węgla, warto regularnie odwiedzać naszą stronę.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel.: 18 26 91 553, 18 26 80 464.

Formularz wniosku o zakup preferencyjny węgla w ramach sprzedaży końcowej dostępny jest w załączniku (pod tekstem) lub w wersji papierowej - w siedzibie Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju w Biurze Obsługi Klienta.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Wniosek o zakup preferencyjny węgla 2023 - sprzedaż końcowa.docx.pdf 23-05-05 08:52 181.6KB pobierz plik: Wniosek o zakup preferencyjny węgla 2023 - sprzedaż końcowa.docx.pdf