08 sie 2022

Spacer Pamięci 2022

W 1940 roku w Rabce umieszczono niemiecką szkołę policyjną. Jej wykładowcy i kursanci w 1942 roku wzięli aktywny udział w Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W sierpniu 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu deportowano żydowskich mieszkańców powiatu nowotarskiego. W ostatnią niedzielę sierpnia 1942 roku; w ciągu jednego dnia Rabka pozbawiona została społeczności, która przez ponad 100 lat współtworzyła jej historię. 28 sierpnia 2022 r. po raz kolejny w ramach Spaceru Pamięci uczcimy pamięć mieszkańców Rabki zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Tegoroczny Spacer rozpocznie się 28 sierpnia 2022r. o godz. 16:00 przed Kawiarnią Zdrojowa  przy ul. Orkana.

Dzień wcześniej,  27 sierpnia 2022 o godz. 16:00 w  Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wykład Historia rabczańskiej rodziny Schiffeldrin opowiedziana przez Rachelę Shavsha, córkę Zvi Hirscha Schiffeldrina urodzonego w Rabce.

Kolejnym punktem programu będzie o godz. 17:00 wystawa pt. „I woła jedno! puste miejsce" - wykład Ewy Koper, pracownika Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu, Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku. „Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu. Historia i relikty" - wystawa omawiająca historię obozu w świetle wykopalisk archeologicznych.