15 paź 2021

Sprostowanie informacji na temat naboru wniosków w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”

W związku z pojawieniem się na portalu społecznościowym informacji na temat przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”, Burmistrz Rabki-Zdroju wyjaśnia, że dokładamy wszelkich starań, aby skorzystać z jak największej ilości projektów. W przypadku przedsięwzięcia pn. „ Poznaj Polskę”, dyrektorzy szkół zostali poinformowani o pojawieniu się komunikatu na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki o możliwości wnioskowania o dofinansowanie kosztów poniesionych na organizację wycieczek.

Dnia 06 września 2021 r. został udostępniony formularz zgłoszeniowy, który został wypełniony i przesłany do   MEiN przez pracowników Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju. Formularz, po pozytywnej weryfikacji przez MEiN, powinien zostać uzupełniony wnioskami o dofinansowanie wycieczek składanymi przez dyrektorów szkół. Tylko cztery szkoły złożyły wnioski: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rabce-Zdroju, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Rabce-Zdroju, Szkoła Podstawowa  w Chabówce oraz Szkoła Podstawowa w Ponicach. Z informacji ze strony Ministerstwa wynika, że na dzień 13 września 2021 r. wartość złożonych wniosków przekroczyła kwotę 15 mln zł i system został zablokowany. Pierwsze wnioski wpłynęły do Urzędu w dniu 13 września 2021 r., więc pracownicy Urzędu nie mieli już możliwości złożenia wniosków w systemie teleinformatycznym. W dniu 27 września 2021 r. o godz. 00:01 ponownie otwarto system, jednak przed godziną 08:00 był już zablokowany z powodu przekroczenia budżetu. Pracownicy Urzędu zrobili wszystko, co mogli, aby złożyć wnioski. Niestety tym razem się to nie udało. Był to jednak program pilotażowy i prawdopodobnie będzie możliwość składania wniosku w 2022 roku.

Ponadto, w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Rabka-Zdrój, realizowane są następujące projekty:

1. „Odkrywamy Małopolskę” realizowany w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej - Gmina pozyskała kwotę: 11.560,80 zł.
  2. „Zaangażowana Szkoła – podnoszenie kompetencji kluczowych uczniów oraz wsparcie dzieci mających szczególne potrzeby edukacyjne i społeczne w szkołach publicznych Gminy Rabka-Zdrój” - Gmina pozyskała kwotę 1.839.686,87 zł.
  3. „Małopolskie Talenty – utworzenie trzech Centrów Wsparcia Uczniów Zdolnych na terenie Gminy Rabka-Zdrój dla I i II etapu edukacyjnego” - Gmina pozyskała kwotę 390.986,37 zł.

BURMISTRZ

/-/ mgr Leszek Świder