23 kwi 2017

"Święcone" u Podhalan

Górale z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju zebrali się w swojej siedzibie, w starej szkole przy ul. Podhalańskiej, na dorocznym spotkaniu wielkanocnym, czyli tradycyjnym „Święconym”. To drugie, obok „Opłatka”, odbywającego się w okresie Bożego Narodzenia, spotkanie na którym rabczańscy górale świętują, nie tylko w rodzinnym, ale i w związkowym gronie. Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, którą odprawił kapelan oddziału ks. dr Paweł Duźniak. Obok członków i sympatyków Związku Podhalan, w nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe, oddziału rabczańskiego i oddziału ze Skomielnej Białej. Oprawę muzyczną mszy przygotowali członkowie i muzykanci z zespołów Robcusie i Robcanie.

Msza święta była też okazją do uroczystego ślubowania, które na sztandar złożyło siedmiu nowych członków. Rotę ślubowania odczytał Wiktor Zachwieja, a ślubowali Krystyna Bator, Anna Grzebień, Małgorzata Malec, Elżbieta Magiera, Zofia Papierz, Krystyna Stefaniak i Maria Wróbel.

Po mszy św. górale spotkali się na posiadach w starej szkole. Przybywających witał prezes Edward Żarnowski. Wśród gości obecna była m.in. burmistrz Ewa Przybyło, która podziękowała oddziałowi i zespołom za udział i uświetnianie swoimi występami różnorakich miejskich uroczystości. Przekazała też, otrzymane od niemieckiego chóru Landfrauen, który gościł z występem w Rabce-Zdroju i spotkał się z góralami, pozdrowienia i podarki.

Po odmówieniu modlitwy zebrani zasiedli do stołów na świąteczny poczęstunek z żurkiem z kiełbasą i jajkiem w roli głównej Zebranym zaśpiewały Robcusie, a potem przyszedł czas na podziękowania za ostatnie miesiące związkowej pracy i dzielenie się planami na przyszłość. Były też życzenia i odśpiewano „Sto lat” dla solenizantów Wojciechów - Pyki i Kusiaka, i równie gromkie dla nowożeńców - Edmunda Żaka i jego wybranki Małgorzaty.

2017-04-23-Święcone Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju

23 kwiecień 2017