26 kwi 2022

Święto Konstytucji 3 Maja w Teatrze Lalek Rabcio

W dniu Święta Konstytucji – 3 maja o godz. 18.00 w Teatrze Lalek Rabcio odbędzie się spektakl pt. „Od przodu i od tyłu” w wykonaniu Mateusza Nowaka z Lublina.

Sztuka w reżyserii Stanisława Miedziewskiego, powstała na podstawie książki Karola Zbyszewskiego pt. „Niemcewicz. Od przodu i tyłu”. Treść monodramu osnuta jest wokół życia Juliana Ursyna Niemcewicza ukazując Polskę w przededniu jej upadku, w czasach Sejmu Czteroletniego. Ostro przedstawia polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając króla ani głównego bohatera, autora "Powrotu posła". Wszystko to, cały szereg postaci, odgrywa brawurowo jeden aktor.

Monodram został wielokrotnie nagrodzony, oto niektóre z nagród:

• Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie
  • Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
  • Nagroda Publiczności na 29. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora; Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów "42-200 Monodram" w Częstochowie
  • Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie.

Spektakl gra monodramista Mateusz Nowak, który od 2011 roku jest jednym z najczęściej występujących i nagradzanych poza Polską wykonawców tej formy teatralnej. W ciągu 10 lat swoje monodramy zagrał ponad 200 razy w tym kilkadziesiąt za granicą, w 19 krajach na 4 kontynentach. Zdobył blisko 30 nagród, w tym 8 na festiwalach międzynarodowych. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureat nagród Marszałka Województwa Lubelskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Miasta Lublin.

Spektakl będzie dostępny dla każdego, również dla widzów ze szczególnymi potrzebami.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji. Dla wszystkich, szczególnie dla osób głuchych i niedosłyszących będą wyświetlane napisy dla niesłyszących. Budynek teatru jest dostępny architektonicznie dla osób z dysfunkcją ruchu.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju, ul. Chopina 17, tel. 18 267 66 26.

Spektakl został zorganizowany przez Fundację Kinematograf w ramach projektu  „TEATR DOSTĘPNY czyli gościnny spektakl teatralny z Lublina w Rabce-Zdroju, dostępny dla każdego” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Gminy Rabka-Zdrój.