09 lis 2021

Szukamy starych zdjęć

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder zwraca się z gorącą prośbą o pomoc w realizacji wydawnictwa poświęconego żołnierzom i bohaterom I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej, pochodzącym z gminy Rabka-Zdrój. Polska nie dostała wolności w darze. Nasi przodkowie musieli ją wywalczyć i wielu z nich tej wojny nie przeżyło. W trosce o pamięć o naszych przodkach, chcemy zebrać zdjęcia młodych ludzi, żołnierzy, którzy polegli na frontach obu wojen, i zachować o nich wspomnienie, zamieszczając je w specjalnej, historycznej publikacji. Inspiracją by podjąć takie wyzwanie jest zdjęcie Alojzego Polaka ze Rdzawki, które zostało wysłane do USA w czasie I wojny światowej. Po prawie 100 latach rodzina z Ameryki przesłała skan tego zdjęcia rodzinie w Rdzawce.

Udokumentowaniem wszystkich, którzy polegli na wojnie zajmie się Urząd Miejski w Rabce-Zdroju. Dlatego burmistrz Leszek Świder zwraca się do wszystkich mieszkańców, aby pomogli zebrać zdjęcia tych młodych chłopaków, którzy walczyli o naszą wolność, ponieważ wiele z nich zapewne nadal jest przechowywanych w rodzinnych albumach. Skany zdjęć z odpowiednimi opisami można przesyłać na adres mailowy: lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju celem wykonania skanu.