30 sie 2021

Tablica pamiątkowa odsłonięta

Na Cmentarzu Żydowskim za willą „Tereska” w Rabce-Zdroju odsłonięto Tablicę Pamiątkową z imionami i nazwiskami żydów, obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowanych w Rabce-Zdroju podczas II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rabczańskiego samorządu - burmistrz Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron, radni oraz zaproszeni goście.

Na rozpoczęcie uroczystości wystąpił zespół muzyczny w składzie Alina Jabłońska, Ewelina Jabłońska i Laura Listkowska, który wprowadził zebranych w atmosferę wydarzenia. Odsłonięcie tablicy było planowane w ub. roku, ale plany pokrzyżowała pandemia. Jest to inicjatywa zespołu Historia Rabki, który tworzą Grzegorz Moskal, Michał Rapta i Narcyz Listkowski. Zespół od 2015 roku jest organizatorem corocznych Spacerów Pamięci.

Od kilku lat, w ostatnią niedziele sierpnia, przypominają dawnych żydowskich sąsiadów, ludzi, którzy współtworzyli rabczańską społeczność, mieli tu swoje domy, prowadzili małe sklepy, piekarnie, zakłady rzemieślnicze, pensjonaty, a ich dzieci uczyły się w rabczańskiej Szkole Powszechnej, młodzież zaś w Sanatoryjnym Gimnazjum P. Jana Wieczorkowskiego. Byli wśród nich lekarze i adwokaci. W rynku na zboczu Gilówki stała drewniana Bożnica, obok niej znajdował się dom Rabina, w którym była też Mykwa Łaźnia Rytualna. Warta wspomnienia jest także działalność Żydowskiej Koloni Leczniczej im. Marii i Wilhelma Franklów, krakowskich przemysłowców. W przeddzień wybuchu II wojny światowej w Rabce mieszkało 452 żydów, którzy w czasie II wojny światowej stali się ofiarami masowych mordów dokonywanych przez Nazistów. 30 sierpnia 1942 r. Rabka-Zdrój straciła kilkuset swoich członków tej społeczności. To właśnie im poświęcona Tablica Pamiątkowa, na której znalazły się 202 nazwiska. Ludzie ci zostali zamordowani miedzy początkiem 1941 r., a drugą połową 1942 r. w trzech masowych egzekucjach. Lista ta nie jest pełna, nie wiadomo, jaką ostatecznie liczbę zawiera. Ci, którzy przeżyli, szacują ofiary między 500 a 900 osób zabitych, ich mogiły są też w innych częściach lasku.

W uroczystości osłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej, rabczanie, przedstawiciele Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, społeczności JCC, Sądeckiego i Mszańskiego Sztetla, powiatu, księża, rabczanie, goście, wśród nich m.in. dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej, radny powiatowy Marek Szarawarski, a także potomkowie zamordowanych w Rabce-Zdroju żydów – Anna Grygiel Huryn, Anna Janowska-Ciońćka.

Dr Korkuć mówił, że twórcom Holokaustu, podobnie jak innych masowych zbrodni, zależało na tym, żeby unicestwić pamięć o swoich ofiarach. Dlatego obowiązkiem Państwa jest przywracać im pamięć. - Tego typu inicjatywy pomagają Państwu Polskiemu wypełniać te zobowiązania - podkreślał. - To były niewinne ofiary. I o tych ofiarach powinniśmy pamiętać z szacunkiem, jako o naszych współbraciach.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości starosta nowotarski Krzysztof Faber dziękował organizatorom za podtrzymywanie i pielęgnowanie prawdy historycznej, która powinna kształtować naszą tożsamość i przyszłych pokoleń. - Niech brutalna lekcja historii, która wydarzyła się na tej ziemi będzie dla nas i kolejnych pokoleń przestrogą przed wojną i nienawiścią. Oby nigdy nie powtórzyły się sceny, których świadkami są tutejsze mogiły - dodał.

- Niech nasza obecność będzie świadectwem, że pamiętamy – mówił burmistrz Leszek Świder. - Niech to będzie świadectwo tego, że osoby innego pochodzenia, rasy, inaczej myślące, nie mogą być mordowane, a pamięć o nich usuwana z przestrzeni publicznej, aby te czasy nie powtórzyły się już nigdy.