04 lut 2017

"Zima w Małopolsce" gościła w uzdrowisku

Na stoku narciarskim Polczakówka-Ski w Rabce Zarytem gościł program „Zimą w Małopolsce” TVP3. W programie zorganizowanym z udziałem Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju i Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, była mowa o zimowych obliczach Rabki-Zdroju. Gościem redaktor Jolanty Michalskiej był wiceburmistrz Robert Wójciak , który w kilku wejściach mówił o zimowych atrakcjach sportowych w Rabce-Zdroju - lodowisku, torze saneczkowym,  wyciągach narciarskich i trasach narciarstwa biegowego, a także o całorocznej ofercie miasta. Burmistrz Ewa Przybyło mówiła o tym, jak zmienia się miasto – z uzdrowiska typowo dziecięcego na uzdrowisko rodzinne. Opowiedziała też o największych atrakcjach miasta, rozwijającej się infrastrukturze  turystycznej, rekreacyjnej i sportowej oraz o historii uzdrowiska. Natomiast dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek zaprosiła wszystkich na zajęcia do galerii "Pod Lilianną" o których, już na miejscu, opowiedziała widzom Wiktoria Handzel, a także mówiła o szerokiej ofercie kulturalno-rozrywkowej miasta,

Kolejnymi gośćmi programu byli Dorota Majerczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej oraz dziecięcy zespół regionalny „Majeranki”. Pani Dorota mówiła o nauce dzieci umiłowania do swojej małej ojczyzny, miłości do tradycyjnych wartości i rozwijaniu ich artystycznych talentów m.in. muzycznych, a także niezwykłym położeniu Rabki-Zdroju, na styku kilku kultur góralskich, a także o historii i ewolucji tutejszego stroju ludowego - od zagórzańskiego po podhalański. W programie znalazło się też miejsce na kącik kulinarny, w którym Barbara Pintscher opowiadała o góralskiej kuchni - pierogach z bobem, moskolach czy kwaśnicy.

Naczelnik Sekcji Podhalańskiej Mariusz Zaród i ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przybliżyli widzom telewizji zasady bezpieczeństwa na stoku i poruszania się po górach w warunkach zimowych. O walorach uzdrowiska, solance, uzdrowiskowym leczeniu opowiedziała Teresa Friediger z Uzdrowiska Rabka, a Krzysztof Kowalcze, prezes Spółdzielni Socjalnej "Dziewięćsił" zdradził widzom programu, jak wygląda utrzymanie chluby miasta i perły w uzdrowiskowej koronie, czyli Parku Zdrojowego.

Kamera gościł również w galerii „Pod Aniołem" na spektaklu "najnajowym" dla najmłodszych w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie Marty i Cezarego Skrockich, z udziałem muzyka Piotra Koleckiego. Natomiast do wizyty w Muzeum Orkana i Teatrze Lalek "Rabcio"  zachęcał widzów programu "Zimą w Małopolsce" jego dyrektor Zbigniew Wójciak. Wiktor Kukliński zapraszał do Muzeum Górali i Zbójników, a Maciej Kowalcze mówił o inicjatywach Fundacji Rozwoju Regionu Rabka.

O Rabce-Zdroju mówiło się dużo i dobrze. Cały program można już obejrzeć na stronach internetowych TVP3 Kraków - tutaj http://krakow.tvp.pl/23477584/zima-w-malopolsce

2017-02-04-"Zimą w Małopolsce” z TVP 3 na stacji narciarskiej Polczakówka Ski

4 luty 2017