08 lip 2024

Wizyta partnerska w  Chateau-Gontier

W dniach 26 czerwca-2 lipca 2024 roku w naszym mieście partnerskim Chateau-Gontier (Francja), odbyła się coroczna Czterostronna Konferencja Miast Partnerskich. Wzięli w niej udział przedstawiciele miast partnerskich: Chateau-Gontier (Francja), Rabka-Zdrój (Polska), Murrhardt (Niemcy) i Frome (Anglia). Rabkę-Zdrój na Konferencji reprezentowali przedstawiciele samorządu rabczańskiego, nauczyciele oraz dyrektorzy gminnych szkół, a także młodzież.

Konferencja poświęcona była zagadnieniom związanym ze zmianami zachodzącymi w naszych miastach, skupiając się na wyzwaniach urbanistycznych, ekologicznych oraz społecznych. Ważnym punktem programu było również omówienie dalszej współpracy miast i przygotowanie wstępnego planu działań na kolejne lata. Uczestnicy konferencji skupili się na identyfikacji wspólnych celów i wyzwań. Punktem szczególnym było omówienie przystąpienia do partnerstwa kolejnego miasta - Pieve di Soligo (Włochy). Przedstawiciele tego miasta, na czele z burmistrzem, podczas spotkania w Ratuszu w Chateau-Gontier, zaprezentowali swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz plany na przyszłość, które spotkały się z dużym zainteresowaniem i aprobatą.

Podczas Konferencji pod pomnikiem wojennym w Saint-Fort odbyła się Ceremonia upamiętniająca 80-lecie lądowania w Normandii. Ceremonia miała wyjątkowo poruszający i uroczysty charakter. Uczestnicy w atmosferze głębokiego szacunku i zadumy oddali hołd poległym. Wspólnie przeżywane chwile refleksji wywołały emocje, przypominając wszystkim o poświęceniu i odwadze tych, którzy odeszli. Każdy moment uroczystości był przepełniony wspomnieniami i wdzięcznością, co jeszcze bardziej zjednoczyło zebranych w poczuciu wspólnoty i pamięci.

Delegacja z Rabki-Zdroju skorzystała również z możliwości odwiedzenia miasta Angers, które ma głębokie powiązania z naszą historią - podczas II wojny światowej, po inwazji Niemiec na Polskę w 1939 roku, Angers stało się siedzibą polskiego rządu na uchodźstwie. Spacerując po malowniczych uliczkach tego miasta, rabczanie mogli podziwiać zabytkowe budowle i miejsca, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych.

Dodatkowo, w trakcie pobytu w Chateau-Gontier, przedstawiciele samorządu mieli możliwość obejrzenia różnorodnych obiektów kulturalnych (m.in. nowoczesny teatr Espace Saint-Fiacre de Chateau-Gontier) oraz sportowych (m.in. nowoczesne syntetyczne boisko do piłki nożnej, dojo - tradycyjne miejsce treningów sztuk walki, skate park).

Młodzież natomiast realizowała przygotowany dla nich specjalny program – m.in. spływ po rzece Mayenne oraz zwiedzanie schroniska dla dzikich zwierząt, będące również lecznicą – Refuge de l’Arche w Saint Fort.

Fot. Jan Ciepliński

2024-07-03-Wizyta partnerska w Chateau-Gontier cz.1