21 kwi 2020

Wspólna troska o uzdrowiska

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder zwrócił się do posłów naszej ziemi, senatorów i przedstawicieli Rządu RP o podjęcie pilnych działań dotyczących przygotowania i wdrożenia programu osłonowego dla gmin, ze szczególnym uwzględnieniem gmin uzdrowiskowych. Dołączył się w ten sposób do stanowiska Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP prosząc o przeanalizowanie możliwości i zapewnienie wsparcia miejscowościom turystyczno-uzdrowiskowym. Odpowiedzi na jego apel udzieliło Ministerstwo Rozwoju, które poinformowano, że w resorcie prowadzone są intensywne prace nad przygotowaniem ustawy antykryzysowej dla samorządów. Znajdą się w niej zapisy, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczynią się do poprawy sytuacji jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin uzdrowiskowych.  Całość korespondencji – poniżej.

Zwracam się z gorącą prośbą o podjęcie pilnych działań dotyczących przygotowania i wdrożenia programu osłonowego dla gmin, ze szczególnym uwzględnieniem gmin uzdrowiskowych.

Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza związana z pandemią COVID-19, wprowadzone ograniczenia w działalności podmiotów gospodarczych oraz ich oczekiwania związane z bezpośrednią pomocą w postaci umarzania lub ograniczania wysokości pobieranych podatków od nieruchomości i opłat lokalnych powoduje, że bezpieczeństwo ekonomiczne gmin jest na granicy utrzymania płynności finansowej.

Z jednej strony dochody gminy są ograniczane poprzez ustawowo wprowadzone obniżenie stawki podatku PIT od osób fizycznych, ograniczenie działalności podatników co skutkuje obniżeniem wysokości płaconych przez nich podatków PIT i CIT, przekazywanie niedoszacowanej subwencji oświatowej.

Z drugiej strony gminy muszą radzić sobie ze wzrostem wydatków związanych z podniesieniem wysokości płacy minimalnej, rosnącymi cenami towarów i usług, dodatkowymi kosztami na walkę z pandemią w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

W związku z powyższym programy osłonowe powinny być skierowane w kierunku dwóch obszarów:

- ustabilizowanie przychodów i wydatków jednostek samorządu terytorialnego poprzez zwiększenie subwencji wyrównawczej dla gmin uzdrowiskowych,

- dodatkowego wsparcie podmiotów świadczących usługi związane z obsługą działalności uzdrowiskowej, turystycznej i ochrony zdrowia, np. poprzez zwiększenie finansowania procedur przez NFZ, zniesienie limitów skierowań na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Dlatego dołączając się do stanowiska Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP proszę o przeanalizowanie możliwości i zapewnienie wsparcia miejscowościom turystyczno-uzdrowiskowym w związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną epidemią.

Leszek Świder

Burmistrz Rabki-Zdroju

Szanowny Panie Burmistrzu,

Ministerstwo Rozwoju w pełni rozumie powagę sytuacji oraz niepokój całej branży uzdrowiskowej.

Ministerstwo Rozwoju podejmuje działania na rzecz wsparcia przedsiębiorców oraz organizacji, których dotykają skutki epidemii koronawirusa. Celem tych działań jest pomoc firmom w przetrwaniu kryzysu. Najważniejsze wyzwania to poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw oraz obniżenie kosztów ich działania. Propozycje dotyczące pomocy zawarte są w Tarczy Antykryzysowej.

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło stronę internetową poświęconą rozwiązaniom przewidzianym w tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jest ona dostępna pod adresem: www.gov.pl/tarczaantykryzysowa. Wraz z infolinią (730 122 500 lub 22 484 84 84) stanowi ona narzędzie pomocne przedsiębiorcom, którzy ucierpieli wskutek pandemii koronawirusa.

W Ministerstwie Rozwoju prowadzone są intensywne prace nad przygotowaniem ustawy antykry-zysowej dla samorządów. Znajdą się w niej zapisy, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczynią się do poprawy sytuacji jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin uzdrowiskowych.

Ministerstwo Rozwoju odnotowuje wszystkie postulaty branży uzdrowiskowej i dołoży wszelkich starań aby jak największa ich część została w niej wdrożona.

Olga Piekarzewska